dzob is preparing new platform

Co je nejdůležitější v nové práci? Kdo a jak Vás zaučí?

Každá firma má své zvyklosti a nemůžete se divit, když narazíte na něco, v čem je nutné se zaběhnout a zdokonalit. Pro úspěšné zvládnutí zahřívacího kola zachovejte nadhled a maximálně se soustřeďte během zaučovacího procesu. Snažte se vnímat každé slovo a co nejvíce informací si zapamatovat. Mějte však na paměti, že pokud je slabý školitel, musíte se spolehnout sami na sebe a sami si shánět doplňující informace.


Jen stres a zaneprázdnění kolegové

Přijali Vás a ten, který Vás má zaučovat se netváří příliš ochotně a vstřícně? Nemáte ho zdržovat otázkami a pokud nějaké náhodou máte, ignoruje je, případně se nad Vámi pohoršuje a odbývá Vás slovy: "To Vám vysvětlí ostatní"? A ani u nich nenacházíte pomocnou ruku? Je to zcela určitě nepříjemná situace, ale pokud o tu práci opravdu stojíte, nedejte se odradit a doma si připravte plán, se kterým zdoláte všechny překážky. Sledujte ostatní při jejich práci a vše, čemu nerozumíte, si zapište. Vyhlédněte si nějakou dobrou duši (i taková se určitě ve firmě najde, jen musíte důkladněji hledat), na kterou se později obrátíte, když Vám dojdou vlastní kapacity.


Ukažte, že si zasloužíte uznání

Když si doplníte mimo pracovní dobu chybějící znalosti, např. v rámci vzdělávacího kurzu a ukážete samostatnost, rychle si získáte respekt a uznání. Dejte však najevo i to, že chcete být týmový hráč a nemáte problém pomoci i Vy ostatním. Snažte se odlišit podstatné od nepodstatného a řešit jen to, co je skutečně nutné. Pokud to dokážete, budou Vás respektovat, ale najdou se jistě i závistivci a mazáci, co se třesou před takovými jako jste Vy, protože cítí konkurenci a ohrožení. I to může být důvod, kvůli kterému Vás pověřený kolega-školitel nechce trpělivě uvést do problematiky.


Soudný člověk Vás správně zaučí, odhalí nepsaná pravidla

Takový zaměstnanec, kterému záleží na normálním chodu firmy a chce mít korektní vztahy, udělá vše pro to, aby novému kolegovi ukázal maximum toho, co musí vědět ke zvládnutí jeho pracovní náplně. Ať už jde o člověka, kterého tím pověřili, nebo o kohokoliv jiného na oddělení. Pokud na takového natrefíte, Váš start v nové práci bude jednodušší. Usmívejte se, vysílejte pozitivní signály a tímto způsobem zajisté přitáhnete i zájem podat Vám pomocnou ruku.

 

Váš DŽOB tým