dzob is preparing new platform

10 +1 tipů, jak nebýt dlouhodobě nezaměstnaný

Mnoho lidí má tu negativní zkušenost, že o zaměstnání přišli takříkajíc ze dne na den a novou práci si hledali měsíce. Někteří jsou již v evidenci úřadů práce déle než 12 měsíců a spadají tak oficiálně do skupiny "dlouhodobě nezaměstnaní". Je to skupina lidí, kterým prokazatelně hrozí zvýšené riziko psychického, zdravotního i sociálního ohrožení. Abyste se vyhnuli zařazení mezi dlouhodobě nezaměstnané a zkrátili dobu evidence na úřadu práce, nabízíme Vám pár praktických rad.

1. Neodkládejte hledání práce

Možná jste dostali odstupné a říkáte si, že máte čas a raději si nyní dva měsíce odpočinete. V současnosti je však těžké najít si práci a je to proces, který trvá i několik měsíců. Proto si co nejdříve napište životopis a dejte jej zkontrolovat například personální agentuře, určitě Vám rádi pomohou. Čtení inzerátů a reakce na ně, seznamování se s pracovním trhem a možnostmi práce, Vám příliš času nezaberou.

2. Do životopisu nezapomeňte uvést telefonický kontakt na Vás

Více informací o tom, jak napsat životopis, najdete například v článku na našem webu Jak napsat správně životopis http://www.dzob.cz/hledani-prace/jak-napsat-spravne-zivotopis.

3. Buďte mezi prvními, kteří reagují

Naplánujte si ve svém denním režimu pravidelný čas, kdy se budete věnovat pouze hledání práce. Na pracovní portál denně přibývají pracovní nabídky a uchazečů bývá mnoho.

4. Přemýšlejte a nereagujte na každou pracovní nabídku, kterou si otevřete

Pozorně si přečtěte podmínky v ní uvedené. Pokud zaměstnavatel požaduje znalosti či dovednosti, kterými nedisponujete (např. výbornou znalost němčiny, kterou nemáte), na Vaši žádost zřejmě nebude reagovat.

5. Ptejte se

Rovněž nemá smysl reagovat na inzeráty, ve kterých nejsou uvedeny žádné podrobnosti o nabízené práci. V takovém případě je dobré zavolat na uvedené telefonní číslo a vyžádat si základní informace (místo práce, náplň práce, požadované dovednosti apod.). Jinak se Vám může stát, že až na pohovoru zjistíte, že takovou práci dělat nechcete nebo také, že nesplňujete požadované podmínky.

6. Využijte všechny dostupné zdroje

Známí, kamarádi, regionální inzertní noviny, sociální sítě, to jsou všechno příležitosti, kde hledat práci. Na internetových pracovních portálech využijte možnost aktivního (denní sledování nabídek) i pasivního (zařazení Vašeho životopisu do databáze s přístupem pro zaměstnavatele) hledání práce.

7. Mějte přehled

Pokud reagujete na více pracovních nabídek, mějte alespoň základní evidenci, kdy jste reagovali na jaký inzerát, aby se Vám nestalo, že se až na pohovoru budete ptát "o co jde".

8. Překročte hranice svého bydliště

Pokud ve vašem městě nabídka vhodné práce chybí, zvažte, zda byste nemohli dojíždět pár kilometrů do vedlejšího okresu nebo zkuste pro přechodné období pracovat v zahraničí. Je velmi důležité, abyste neztratili pracovní návyky, protože zpět se získávají velmi obtížně a Vaše šance najít si práci bude každým měsícem težší.

9. Vezměte i krátkodobou brigádu

Kromě toho, že přinesete do rodinného rozpočtu alespoň nějaké peníze, důležité je, že si udržíte pracovní návyky. Už po dvou týdnech na dovolené trvá člověku pár dní, než se dostane do pracovního tempa. Představte si, že nastoupíte do práce po několika měsících nečinnosti.

10. Udržujte si pravidelný denní režim

Kromě hledání práce věnujte část svého dne zlepšování svých dovedností, učte se nebo pomozte příbuznému či příteli. Nezapomínejte i na pravidelnou hygienu a péči o sebe.

11. Nebojte se

Možná žijete v kraji s vysokou nezaměstnaností a najít si práci je pro Vás extrémně těžké. Stává se však, že ačkoliv je po mnoha měsících vytoužená práce takříkajíc na dosah, člověka přepadne strach, jestli to zvládne. Na řadu přicházejí různé výmluvy, proč tuto práci odmítnout. Nízký plat, každodenní dojíždění, pracovní doba atd. Neexistuje důvod, proč být nezaměstnaný, pokud máte možnost pracovat, každá práce je lepší, než žádná.

 

Váš DŽOB tým