dzob is preparing new platform

10 důvodů, proč je smích klíčem k úspěchu

Věděli jste, že s veselými lidmi ostatní rádi spolupracují? A nejen to. Humor na pracovišti má několik pozitiv: sbližuje lidi, působí jako katalyzátor stresu nebo podporuje kreativitu.

Na každém pracovišti se určitě najde člověk, který srší humorem. Možná je tichý, skromný, nenápadný, ale umí kolem sebe rozproudit dobrou atmosféru. Umí vtipně vyprávět vlastní příběhy ze života nebo si dělá vtipy sám ze sebe a hned je v práci o zábavu postaráno. Nevěřili byste tomu, ale humor je jeden z klíčů k úspěchu v práci.

Jeden z více průzkumů uvádí, že až 91% vedoucích pracovníků věří, že smysl pro humor je důležitý pro kariérní postup. 84% se domnívá, že lidé s dobrým smyslem pro humor odvádějí lepší práci. Další studie uvádí, že mezi dva žádoucí rysy vůdců patří silná pracovní morálka a smysl pro humor.

Některé organizace se dokonce pyšní svým pracovním krédem: Humor, smích a dobrá nálada je výhodou pro každého zaměstnance, a platí to i pro nového zaměstnance. Americké společnosti Zappos a Southwest Airline LUV "používají" humor a pozitivní náladu na pracovišti, aby zvýšili povědomí o značce, udržely si zaměstnance a přilákali zákazníky.


10 důvodů, proč je humor klíčem k úspěchu v práci:


1. Lidé rádi spolupracují se spolupracovníky, z nichž čiší humor
V jakékoli společnosti platí, že lidé rádi spolupracují s lidmi, kteří jsou v kolektivu oblíbení. Humorem si jednoduše získáte kolem sebe přátele a zapůsobíte i na druhé lidi (možná Vaše nepřátele). Lidé Vás budou mít rádi pro Váš nevtíravý humor, pozor však na nemístné poznámky.
     
2. Humor je katalyzátorem stresu
Stres v práci je možné odbourat několika způsoby. Jedním z nich je i humor. Je katalyzátorem napětí a má pozitivní vliv na zvládání stresových situací.
     
3. Humor sbližuje
Tak jako lidé v práci vytvářejí různé skupinky, podle jejich zájmů nebo životních hodnot, jedním z motivů sbližování se lidí v práci je i jejich společný jazyk - humor.
   
4. Humor je způsob, jak je možné prolomit bariéru napětí
Výzkumy ukazují, že humor je výborným vypínačem napětí na pracovišti. Lidé, kteří se po konfliktní situací dokážou nad ní pousmát, dokážou vést do své další práce více nápadů.
     
5. Humor podporuje kreativitu
Humor je klíčovou ingrediencí v kreativním myšlení. Pomáhá lidem získávat nápady, snižuje vliv kritiky a umožňuje vidět věci jiným pohledem. Pravdou zůstává, že lidé jsou více inspirováni, pokud mohou tvořit v klidném prostředí.
     
6. Pomáhá budovat důvěru
Některé studie ukazují, že lidé, kteří mají zdravý smysl pro humor, jsou pro druhé lidi více sympatičtí a jsou vnímáni více důvěryhodněji.
     
7. Humor zvyšuje morálku
Lidé se raději těší na pracoviště, ve kterém vládne příjemná atmosféra. I ta nejzábavnější práce se může stát pro lidi po čase povinností, proto je třeba si každou práci zpříjemnit.
     
8. Lidé jsou díky humoru více přístupní
Pokud je člověk otevřený a upřímný v práci, stejným postojem se k němu budou chovat i ostatní kolegové.
     
9. Díky humoru vynikne pověst firmy
Některé společnosti "využívají" pozitivní náladu na pracovišti, aby zvýšili povědomí o značce, a také, aby si udržely zaměstnance a přilákali nové zákazníky.
     
10. Humor zvyšuje produktivitu
Humor a dobrá nálada vytváří na pracovišti optimistickou atmosféru, která zároveň podporuje interakci, tvorbu nových nápadů a pocit, že existuje mnohem méně překážek a rizik při pracovním procesu. Všechny tyto věci vedou k vyšší produktivitě práce.

 

A proto se smějte, protože s úsměvem jde všechno lépe

Váš DŽOB tým