dzob is preparing new platform

10 věcí, které byste měli udělat na začátku pracovního dne

Vaše první hodina v práci udává tón zbytku Vašeho pracovního dne. Pokud si myslíte, že byste měli jako první odpověď na všechny přijaté emaily hned z rána, tak se mýlíte.
 
První hodiny, které strávíte v práci mohou nejvíce ovlivnit efektivitu Vaší práce po zbytek celého pracovního dne. Je proto nesmírně důležité, abyste měli zažité ranní rutiny, které Vás nastartují na ten správný směr.
 
1. Příchod včas
Stanovte si ranní příchod do práce. Nepřicházejte příliš pozdě. Čím později přijdete, tím déle Vám bude trvat, než se dostanete do pracovního procesu. Pravidelným pozdním příchodem zanecháváte o sobě špatný dojem. Brzký příchod má i další výhody, z práce můžete odejít dříve a zároveň budete mít více času během dne na další aktivity.
     
2. Dopřejte si snídani
Každý specialista na zdravou výživu Vám řekne, že snídaně je základem k nastartování do nového dne. Nejen to, že Vám dodají fyzickou sílu, ale i duševní energii, abyste s lehkostí vykonávali pracovní aktivity.
     
3. Začněte každý den s čistým štítem
Určitě Vám na stole zůstaly nějaké úkoly, které jste nestihli provést předcházející pracovní den nebo týden. Poznamenejte si je do outlooku nebo do svého diáře a první co uděláte další den v práci, je dokončení těchto úkolů.
     
4. Přineste si do práce dobrou náladu
Pokud Vás dokáže cokoliv snadno vyvést z míry, snažte se v takových situacích co nejrychleji "vystřízlivět" a neovlivňujte svými rozmary Vaše kolegy. Někoho může například nepříjemně naladit fakt, že chodí každý den do práce. Tuto "povinnost" si však může zpříjemnit například tím, že si před příchodem do práce koupí oblíbenou kávu.
     
5. Naplánujte si Váš den
První hodina v práci Vám udává "rytmus" do dalšího fungování v práci, proto byste si měli určit pracovní priority a pustit se do aktivit, které mají větší důležitost. Pokud Vás však zavolá šéf na pracovní setkání, tato aktivita má vyšší prioritu.
     
6. Dejte dohromady Váš tým
Pokud máte na starosti menší nebo větší tým lidí, měli byste být přítomni v práci jako první, v případě, že se Vaši kolegové budou chtít na Vás obrátit. Aby měli ve Vás podporu, zeptejte se jich hned ráno, jaké aktivity mají naplánované na daný den a s čím potřebují pomoci.
     
7. Ukliďte si na stole
Mohlo se Vám stát, že předchozí den jste dokončili důležitý projekt nebo si připravili prezentaci a všechny tyto papíry Vám leží chaoticky rozházeny na stole, jak jste je tu zanechali. V nepořádku se však těžko pracuje. Jako první si proto ukliďte stůl od nepotřebných věcí a potom se systematicky můžete pustit do nových pracovních úkolů.
     
8. Na ranní emaily zapomeňte
Umíte si představit začátek dne bez prohlídky Vaší emailové schránky? Většina lidí si to neumí představit. Experti však doporučují, abyste odepisování na emaily zanechali na později. Můžete však oponovat, že čekáte na důležitý email. V takovém případě si pouze očima projděte, od jakých odesílatelů jste obdrželi zprávu a v nezbytných případech odepište na urgentní zprávu. Pouze takovým způsobem budete mít pod kontrolou Vaší ranní aktivitu. Pokud se rozhodnete pustit do ranního odepisování emailů, věřte, že Vám jejich odepisování zabere hodinu až dvě, protože těžko odfiltrujete méně důležité a zbytečné emaily od relevantních. Nakonec je budete procházet jeden po druhém. Pokud si odepisování na emaily necháte na konec pracovní doby, urychlíte dobu odepisování, protože Vás bude tlačit čas odjezdu z práce.

Opačná situace však nastane, pokud potřebujete od někoho získat informaci, údaj nebo statistiku. V takovém případě byste měli odeslat email hned na začátku pracovního dne, abyste dostali odpověď v daný den.
     
9. Myslete ráno
Mozek člověka nejlépe pracuje ráno, když není zatížen vysokým počtem informací nebo povinnostmi. Pokud víte, že Vás během dne čeká náročná aktivita, proveďte ji hned ráno.
     
10. Naplánujte si oddechovou přestávku
I přestávka v práci je důležitá, abyste si svůj výkon mohli opět zdvojnásobit. Stanovte si čas, kdy si dáte ranní kávu nebo se projdete na čerstvém vzduchu, abyste si okysličili mozek. Dejte si sami sobě "virtuální" odměny za dokončení úkolu, odepisování na emaily, odeslání úlohy šéfovi atd.

 

Váš DŽOB tým