dzob is preparing new platform

12 ověřených rad, jak najít v práci štěstí

Když už si myslíte, že nemůžete být v práci šťastní, stále existuje naděje. Je možné, že štěstí se před Vámi pouze schovává. Někdy stačí změnit úhel pohledu, jindy zas třeba změnit postoj. Každopádně to, zda jste v práci šťastní, závisí jen na Vás.

Většina lidí koncem roku bilancuje starý rok a dává si nové předsevzetí do toho nového. Co kdybyste si řekli, že v novém roce budete v práci alespoň trochu šťastnější?

Zkuste vsadit na ověřené techniky:

1. Všechno, co děláte, by mělo dávat smysl
Ti zaměstnanci, kteří vidí ve své práci smysl, jsou mnohem šťastnější a své štěstí přenášejí i do ostatních oblastí svého života.

2. Dotvořte si svou kancelář nebo pracovní místo
Člověk by se měl cítit šťastně na místě, kde tráví nejvíce času. I v práci si ke svému štěstí můžete pomoci. Pokud Vám to firemní kultura dovoluje, přineste si do kanceláře 2 či 3 věci, které ve Vás vyvolávají klid, úsměv a pohodu, a položte si je na pracovní stůl.     

3. Mějte v práci svého dobrého kamaráda / kolegyni / kolegu
Pokud jsou kolegové zároveň i přáteli jste v práci šťastnější.     

4. Usmívejte se
Je to to nejjednodušší, co můžete pro své štěstí udělat. K úsměvu nepotřebujete nic, jen si ho na tváři vykouzlit. Váš mozek okamžitě zaregistruje Vaši pozitivní emoci. Úsměv je dokonce tak nakažlivý, že i Vašim kolegům v práci se bude chtít usmívat.

5. Soukromé problémy nechte doma
Někdy je těžké zanechat osobní problémy doma a do práce se vydat s úsměvem. Když tak neuděláte, berete si na ramena emocionální náklad, který Vás nadměrně vyčerpá a vy se nebudete moci věnovat Vaší práci naplno. 

6. Myslete na cíl
Výsledek Vaší práce je pro Vaši spokojenost velmi důležitý. Pokud víte, kam svou prací směřujete, máte pocit zadostiučinění a pracovní cíle se Vám snadněji zdolávají.

7. Nezapomeňte na každodenní vděčnost
Vyjádření vděčnosti nám dává větší pocit vlastní hodnoty a zároveň je spouštěčem chování vůči osobám, kterým pomáháme. To jedno slovo - děkuji, je pro nás velmi užitečné. Neměli byste jím proto plýtvat a měli byste ho dávkovat všem kolem Vás, kteří si to zaslouží. Pak ho budete i Vy dostávat ve větší míře.

8. Dopřejte si přestávku
Jednotlivé pracovní úkoly byste měli oddělovat malými přestávkami.

9. Dodržujte pitný režim a jezte zdravá jídla
Říká se, že štěstí se tvoří v tlustém střevě a tedy že ho dokážeme ovlivnit tím, že si sami pečlivě vybíráme, co sníme. To, co přijmeme do svého těla, musíme také strávit, a podle toho se buď obíráme o energii, nebo z ní čerpáte. Vše závisí od potravin, které konzumujeme.

10. Vyčistěte si stůl a připravte se na nové úkoly
Ke štěstí v práci vám může pomoci i to, když si své pracovní úkoly doslova "uklidíte". Zbavíte se starých úkolů tím, že je odložíte do poličky mezi ukončené úlohy a na druhou kopu si připravíte podklady k úkolům, které vás jen čekají. Důležité je, abyste měli svou práci pod kontrolou a dodržovali termíny odevzdání úkolů.

11. Věnujte se pořádně jedné věci
Raději si sepište všechny úkoly, které musíte provést a jeden za druhým dokončete. Nezapomeňte je pak ze svého seznamu vyškrtnout jako splněné.

12. Akceptujte Vaše kolegy takové, jací jsou
Zapamatujte si, že druhé lidí nemůžete změnit. Abyste s nimi mohli bez větších problémů vycházet, akceptujte je takové, jací jsou. Pouze tímto způsobem si budete moci udržet Váš profesionální přístup.

 Váš tým DŽOB