dzob is preparing new platform

12 tipů, jak se stát charismatickým člověkem a lídrem

Kdo by nechtěl být více okouzlující, charismatický a přitahovat lidi jako magnet? Ovlivňovat a řídit ostatní a budovat si dobré vztahy s kýmkoliv? Zdá se, že to všechno mají charismatičtí lidé. Nejsou jen inspirací pro druhé, ale dávají jim i pocit výjimečnosti.

Lidé se údajně nenarodí s charismatem. Charisma je možné "vypěstovat" si díky způsobu života, postoji k němu a chováním. Dokud se na rostlině neobjeví první poupě a dokud nerozkvete do krásného květu, trvá to nějakou dobu a stejně tak je to i s charismatem. Chce to však velké úsilí.

Charismatičtí lidé patří mezi vlivné lidí, kteří mají výborné přesvědčovací schopnosti a jsou inspirací pro druhé. Jsou jako magnet, přitahují k sobě ostatní, kteří je rádi následují, věří jim a učí se od nich. Pokud i Vy se toužíte stát charismatickou osobou, přinášíme Vám inspirace, jak toho můžete dosáhnout.

1. Nemusíte být nejatraktivnější osobou v místnosti
Je pravda, že mnoho lidí se shoduje v tom, že být atraktivním člověkem má své výhody, ale rozhodně to není podmínkou k získání charisma. Politik Winston Churchill nebyl sexsymbol, ale přesto byl považován za jednoho z nejvlivnějších vůdců v historii.
     
2. Dejte osobám ve Vašem okolí pocítit, že jsou ti nejinteligentnější a nejvlivnější lidé
Lidem můžete dát tento pocit tak, že snížíte intonaci hlasu na konci věty a budete vyprávět pomaleji. Při rozhovoru s druhou osobou budete přikyvovat na znak vnímání druhé osoby a před vyřčením další věty si udělejte asi dvousekundovou přestávku.
     
3. Buďte duchem přítomni při rozhovorech
Lidé při konverzaci s druhou osobou často zabloudí myslí do úplně jiných "končin" než je téma rozhovoru. Mnoho lidí má problém s koncentrací, zejména při dlouhých rozhovorech. Posluchač začne často přemýšlet o vlastních věcech a problémech. Jednoduše se "vystřihne" z reality, což se může odrazit i na jeho nepřítomném pohledu a výrazu tváře. Váš řečník si toho však všimne.
     
4. Myslete na něco příjemného
Váš mozek nepozná rozdíl mezi fantazií a realitou, takže si můžete představit cokoliv příjemného. Vaše tělo zareaguje radostně a Vaše fantazie se pak přenese do reality. První, čeho si všimnou druzí lidé, je Vaše tvář, stačí jim na to 17 milisekund a zjistí v jakém rozpoložení se nacházíte.
     
5. Při seznámení nezapomeňte na podání ruky
Společenský bonton vyžaduje podání ruky při seznámení. Pozor však na nesprávné podání ruky ve stylu mrtvá ryba nebo stisk oběma rukama, více o podání ruky v našem článku http://www.dzob.cz/aktuality/co-o-vas-prozradi-podani-ruky.
     
6. Dobrý posluchač se pozná podle kladení otázek
Nechte druhé lidi vypovídat se, vyjádřete jim svůj názor a ptejte se jich na otázky. Nedělejte to však násilím. Váš zájem by měl vycházet z Vašeho nitra a mělo by to být upřímné.
     
7. Vyberte si správné místo k sezení během setkání
Jaký bude výsledek jednání závisí také na tom, jaké místo u stolu si vyberete. Pokud lidé sedí naproti sobě u stolu, mají větší tendenci hádat se a povídat si v kratších větách. Pokud se chcete vyhnout konfrontaci, sedněte si do úhlu 90 stupňů.
     
8. Neporovnávejte se s druhými lidmi
V povaze lidí je srovnávat se s ostatními, ale pokud budete kritizovat sami sebe, narušujete si tím analytické myšlení, tvůrčí perspektivu a řešení problémů. Bude se Vás to dotýkat osobně, a také ovlivníte vnímání druhých lidí o Vaší osobě.
     
9. Kombinujte Vaši sílu s dobrým, co ve Vás je, abyste vytvořili charismatický celek

Pokud zastáváte vyšší pozici ve společnosti, Vaši sílu nemusíte dokazovat fyzicky, ale tak, že si svůj status budete udržovat silou osobnosti, inteligencí a laskavostí. Pokud si zvýšíte úroveň výkonu, Vaše charisma také poroste. Nemusíte přitom působit diktátorsky.
     
10. Nepochybujte o sobě
Rozpoznejte, na jakém místě máte problém a snažte se jej odstranit. Pokud například budete mít oblečené příliš těsné oblečení, ve kterém se nebudete cítit pohodlně, i svému okolí budete ukazovat Vaše nepříjemné pocity a převezme od Vás tento pocit, který vysíláte směrem ven do okolí.
     
11. Jednejte s lidmi podobného smýšlení
Pokud budete spolupracovat s rozdílnou skupinou lidí, rozdělte je na polovinu a pak můžete s nimi spolupracovat.
     
12. Nalaďte se pozitivně před velkou událostí
Před každou velkou událostí, která Vás čeká (konference, seminář, přednáška), byste si měli dopřát "rozcvičku". I lidé před zaběhnutím maratonu se musí nejprve rozcvičit, i řečníci si musí předem připravit svůj projev. Tak i Vy byste se měli "naladit" na událost, která Vás čeká. Dělejte to, co Vám způsobuje radost, poslechněte si svou oblíbenou hudbu, jděte na procházku nebo si dopřejte dobrou kávu. Všechny pozitivní emoce Vám dodají sebevědomí, uklidnění a podle toho tak také budete působit na druhé lidi.

 

Váš DŽOB tým