dzob is preparing new platform

14 tipů, jak dosáhnout povýšení

Je naivní si myslet, že povýšení závisí čistě na Vašem momentálním výkonu. A proč by také mělo? Nová pozice je o novém výkonu a nových úkolech a ten Váš dosavadní nezaručuje stejnou kvalitu výkonu i na nové pozici. Takhle to je z objektivního hlediska. Plus, přidáme do situace i subjektivní důvody, jako je například Váš "osobní marketing", a také, jak dobře se ví o Vašich menších nebo větších úspěších na projektech. A i to není všechno. Do třetice, potřebujete k věcem přistupovat tak trochu takticky a předpokládat další vývoj - být ve správném čase na správném místě.


Takže konkrétně, jak na to?

1. Kde momentálně jste a proč?

Prvním krokem bude, že se zeptáte sami sebe, na jaké pozici jste a čeho byste chtěli v kariéře dosáhnout. Existují nějaké slabiny, které Vás brzdí postupovat? Pracujete na jejich odstranění? Potřebujete jednoduchý plán. Říci, že chcete být povýšen bez Vašeho snažení prostě nestačí. Mějte například jasno v tom, na jakou konkrétní pozici chcete být povýšeni a proč.

2. Dejte o tom vědět

Dobrou selekcí dejte důvěryhodnému okolí vědět, že máte zájem o postup. Informujte nadřízeného o svém plánu, o tom, jak se na danou pozici chcete dlouhodobě připravovat a že uvítáte, pokud Vám dá otevřenou zpětnou vazbu a pomůže Vám připravit se na tento postup i tím, že Vám dá další úkoly, při kterých si rozšíříte obzor. Šéfa to možná překvapí, protože se setkává spíše s výmluvami, proč se práce nestíhá - ale motivovaný pracovník, který mu je ochoten usnadnit práci, si ho určitě získá a zvýší tím své šance dosáhnout svého cíle.

3. Chápejte výzvy jako příležitosti

Poohlédněte se po výzvách. Jsou to totiž příležitosti jak upoutat na sebe pozitivním způsobem. Nestěžujte si na těžkou práci. Věřte, že každý si myslí, že právě jeho práce je ta nejtěžší.

4. Získejte si lidi na Vaši stranu 

To znamená: pomozte tam, kde je to potřeba. Pomozte kolegovi v době, kdy je nejvíce zavalen prací. Nabídněte kolegyni zdroje, ke kterým neměla přístup a mohly by jí pomoci na projektu. A zejména - pomozte vlastnímu šéfovi/šéfce zazářit před svými nadřízenými. Nic Vám nevytvoří takové vřelé vztahy, jako když šéfka pochopí, že je na Vás v nejstresovanějších situacích (tj. když jí šlo o hodně) spolehnutí.

5. Zviditelněte se a dbejte na svou image

Dejte vědět o Vašich schopnostech praktickým způsobem, ne sebechválou a teoretizováním. Nebojte se poukázat  na úspěšně zrealizované projekty a jiné výsledky Vaší práce. Čím aktuálnější jsou, tím lépe. Nadřízený více ocení dnešní projekt než ten z minulého pololetí, protože má pro firmu momentálně větší význam. Co se týče image: mějte ho takový, aby "se hodil" k nové pozici. Pokud se Váš manažer obléká jistým způsobem a Vy se neumíte přimět vzdát se svých riflí, tak potřebujete popřemýšlet nad tím, jak se standardu dané pozice alespoň přiblížit. Základní upravenost prostě patří na profesionální pracoviště.

6. Vsaďte na konkrétní výsledky

Vždy je prospěšné dotáhnout projekt do úspěšného konce, ale v roce, ve kterém plánujete kariérní postup, je to důležitější o to víc. Potřebujete mít v rukou konkrétní výsledky, které budou mluvit za Vás bez toho, aniž byste sami "otevřeli ústa". Kromě výsledků však poukažte i na znalosti, schopnosti a dovednosti, které si vyžaduje daná pracovní pozice. Mějte vždy něco v záloze. Můžete tím eliminovat nutnost bojovat s konkurencí. Pokud byste i přesto nebyli úspěšní, ukazujete tím Vaši hodnotu pro firmu. Zvyšujete tím pravděpodobnost, že při dalším hodnocení bude šance na povýšení ještě vyšší.

7. Samostatnost prodává 

Nevyžadujte od šéfa povolení na každou věc, kterou chcete udělat, pokud jste si jisti, že víte co děláte. Když si nejste stoprocentně jisti, ale jste ochotni nést riziko, prostě udělejte to, co je nezbytné a šéfa už jen informujte o tom, že je úloha dokončena. Pokud v procesu vznikne problém, hned o něm mluvte a řešte a pravděpodobně se tím chyba eliminuje. Nemáte tím co ztratit, jen získat - obdiv a spokojenost šéfa, kterého jste právě osvobodili od dalšího rozhodnutí a přemýšlení za jiné.

8. Buďte v práci dostatečně často

Flexibilní pracovní doba a práce z domova jsou skvělé a užitečné systémy, ale v době Vašeho boje o novou pozici je třeba, abyste byli viditelní ve firmě a na Vašem oddělení. Nejen ve Vaší kanceláři, ale všude tam, kde se "dějí věci". Výzkum potvrzuje, že navzdory skvělému výkonu jsou téměř nepovýšitelní pracovníci, kteří nejsou dosažitelní přímo ve firmě. Tedy ti, kteří dělají z domu nebo celý čas tráví u klienta nebo jsou na dlouhodobých pracovních cestách.

9. Držte emoce pod kontrolou

Snažte se s lidmi kolem nekomunikovat v situaci, kdy sršíte hněvem nebo jste přecitlivělí. Člověk tak obvykle řekne věci, kterých později lituje. Poučte se, a pokud máte nutkavost odepsat na ten drzý e-mail hned, odložte ho a vraťte se k němu až druhý den. S chladnou hlavou se na pracovišti funguje snadněji.

10. Zdokonalujte se 

Pokud se chcete stát nejžhavějším kandidátem v celém procesu, potřebujete se neustále zlepšovat. Ideální je být vždy o 2 kroky před ostatními kandidáty. V přípravě, tvorbě kontaktů, profesionálním výkonu a zájmu o samotnou pozici.

11. Vyjednávání

Pokud chcete šéfa o něco požádat (být povýšeni) a bojíte se, že Vás odmítne, požádejte ho spíše o něco důležitějšího nebo významnějšího než je samotný Váš cíl. Na odmítnutí reagujte klidně. Zvýšíte si tím šanci, že se bude cítit zavázán dát Vám alespoň něco - tedy to, co jste původně chtěli. A pokud ne teď, tak ve svém podvědomí si už nainstaloval software, který mu tam bude běžet - a bude s Vámi pro budoucí povýšení počítat. Těžko se někdo odmítá dva nebo vícekrát.

12. Sebejisté JÁ

Pokud "sedíte v koutě", nikdo si nepomyslí, že sedíte v koutě protože jste dobrý, ale proto, že jste nemožný. Zakřiknutí lidé to v životě nemají lehké a třeba jim pomoci, ale to je jiné téma. Pro Vás to znamená jedno - nedělejte si to těžší, než to musí být. Soustřeďte se na to, abyste vystupovali sebevědomě. V první řadě to znamená, že svému cíli, snu a kariérnímu plánu věříte, a víte, proč to chcete zrealizovat. Už toto vědomí Vám dá potřebnou sebejistotu, která však nevyznívá arogantně. Za druhé, ze svého slovníku vyhoďte slova jako "vynasnažím se", "měla bych", "neumím se rozhodnout", "možná ano, možná ne", "asi" a nahraďte je jasnými slovy jako: "udělám", "nemám na to odpověď, ale zjistím", "pravděpodobně ano/ne, ale ještě si to potvrdím detailnější analýzou" a podobně.
     
13. Vsaďte na správného koně v organizaci

Pravidlem je, že pokud pracujete pod šéfem, který je sám šikovný, tak bude dále růst a postupovat v organizaci. Je pro Vás lepší, pokud pracujete pro takového člověka, než pro někoho, kdo na své pozici plánuje dočkat se důchodu. Důvodem je nejen to, že dynamická figurka šéfa se rychleji ze svého postu pohne dále (to Vám však vůbec nezaručuje dané místo), ale to, že tento šikovný šéf si s sebou na svou novou pozici bude chtít dosadit své nejlepší lidi. Ví, že jeho úspěch záleží na lidech, které má kolem sebe, takže pokud měl s Vámi dobrou zkušenost na této pozici, pravděpodobně Vás vezme s sebou, pokud jeho kariéra bude růst.
     
14. Udržujte kontakty

Budování a udržování neformálních kontaktů je u mužů vidět častěji než u žen. Často se díky osobnějším kontaktům dostanou k odpovědnějším úkolům nebo zajímavější práci. Jde o schopnost tzv. tvorby sítě kontaktů - poznávání nových lidí a spojovat navzájem ty, které už ve své osobní- profesionální síti máte.

 

Váš DŽOB tým