dzob is preparing new platform

4 cenné rady při vycestování za prací do zahraničí

Změnit pracovní působiště je výzvou zejména pro dobrodružné typy. Pro někoho je to možnost, jak poznávat nové země a národnosti, učit se cizí jazyk, pro druhého kariérní výzva, která mu umožní pohybovat se v multikulturním prostředí.

Je možné, že společnost, ve které pracujete expanduje na zahraniční trh nebo dostanete nabídku rozjet provoz v pobočce mateřské společnosti. Je pouze na Vás, zda se rozhodnete pro kariéru za hranicemi, možná i za hranice svých schopností.

1.Snažte se porozumět kultuře, jazyk je druhořadý

Porozumět kultuře země je mnohem důležitější než ovládat řeč. Předejdete tak nepříjemným situacím, nedorozuměním a nechtěným překvapením. Platí to hlavně na začátku relokace. Když pochopíte základní pravidla místních, bude se Vám s nimi lépe komunikovat a na řadu může přijít učení nebo zdokonalování jazyka. Určitě to ocení všichni, se kterými se v zemi potkáte.

2.Buďte připraveni na změnu

Každá mince má rub i líc, což platí i v případě vycestování za prací do zahraničí. V úvahu byste měli vzít i stinné stránky práce v cizině. Na novém pracovišti si budete muset budovat nové vztahy, zvykat si na nového šéfa a na nové postupy při řešení pracovních úkolů. Důležitá je i znalost místní legislativy, zákonů, úředních postupů, které v každé zemi fungují jiným způsobem.

3.Učte se novým dovednostem

Pracovat pro mezinárodní společnost je výhodné po více stránkách. Na novém působišti si rozšíříte obzory, poznáte novou zemi a rozšíříte si síť kontaktů. Pokud máte ambici řídit lidi, v zahraničí získáte přehled o chování různých národností, díky čemuž se stanete empatičtější.

4.Ujasněte si hrazení životních nákladů

Abyste na novém pracovišti v zahraničí eliminovali stres, je vhodné, abyste před vycestováním měli předem podepsanou pracovní smlouvu, ujasněno hrazení nákladů na bydlení a stravování, jakož i dohodnuté, kdo Vám na konci roku vypracuje daňové přiznání.

 Váš tým DŽOB