dzob is preparing new platform

4 záludné otázky, které můžete dostat na pohovoru

1. Co Vás motivuje v práci?
Personalisté touto otázkou ve skutečnosti nechtějí zjistit, co je pro Vás motivátorem, zajímá je však, pro co jste zapálení a jaké jsou Vaše priority. Pokud hledáte správnou odpověď, je to tato: "Motivuje mě personální růst a kariérní úspěch." Tuto odpověď ocení v každé firmě, která má zdravé soutěživé prostředí a dbá na rozvoj svých zaměstnanců.

2. Měli jste špatnou zkušenost s Vaším bývalým zaměstnavatelem?
Personalisté při této otázce očekávají, že se rozvykládáte a špatné věci řeknete na Vašeho bývalého šéfa. Nenechte se nachytat. Stěžováním si a pomluvami však ukážete, že jste zatrpklí a neloajální. Nerozebírejte detaily, buďte obecní: "Některé věci fungovaly lépe a některé hůře, mé působení v této společnosti však vnímám velmi pozitivně."

3. Kde se vidíte za 5 let?
Samozřejmě, nejste věštec a ani neznáte budoucnost, ale někteří personalisté však chtějí, abyste přesně věděli, co se v budoucnu stane. Ve skutečnosti však touto otázkou sledují to, jaké jsou Vaše ambice a loajalita. Toužíte se dostat do vedení? Pozor, tato odpověď se Vašemu potenciálnímu nadřízenému, je-li na pohovoru, nemusí líbit. Může z Vás mít totiž pocit, že se ho budete snažit vytlačit z jeho místa a nahradit. Odpovězte raději, že se chcete co nejvíce naučit na dané pozici a věříte, že za 5 let budete ověřeným zaměstnancem dané společnosti.

4. Řekněte příklad, jak jste ve Vaší předchozí práci projevili iniciativu.
Každý šéf řekne, že chce iniciativního zaměstnance. Mnozí z nich se však bojí, že je přílišnou aktivitou zastíní. Proto personalisté mohou touto otázkou zjišťovat i to, do jaké míry jste iniciativní. Zjišťují, zda Vaše aktivita nebyla zaměřena proti Vašemu nadřízenému, jestli to, co jste podnikli, nezpůsobilo problémy. Dejte si proto při odpovědi na tuto otázku pozor, abyste se nechytili do pasti. Pochlubte se raději tím, jak jste se pustili do projektu, do kterého se nikomu nechtělo,... .

Váš tým DŽOB