dzob is preparing new platform

5 kroků, jak se připravit na život a práci v zahraničí

Hledání práce v cizině není hračka. Pokud ji však získáte, bude pro Vás velkým přínosem. Ze začátku se obrňte velkou dávkou trpělivosti, buďte flexibilní a neztrácejte smysl pro humor.

Každá zkušenost v zahraničí je určitě přínosem zde máte návod, jak se na ni co nejlépe připravit:

1.Vyberte si blízkou zemi
V první řadě si musíte stanovit, jaká je Vaše vysněná země na život a práci. Předem si zjistěte co nejvíce informací o nezaměstnanosti v zemi, politické a ekonomické situaci a kultuře v zemi. Následně zjistěte, zda jsou potřebné pracovní povolení nebo víza do země a zda splňujete požadavky na jazykové znalosti. Nejrozšířenějšími jazyky, kterými se dorozumíte v práci na celém světě, je angličtina, francouzština a španělština. Vše však závisí na regionu a oboru, ve kterém chcete působit.

2.Nájděte si vhodné zaměstnavatele v oboru
Zjistěte si, které větší společnosti působí ve Vašem oboru v zemi, v níž toužíte pracovat. Je Vaše získané vzdělání dostačující v těchto společnostech? Jaké je požadované vzdělání, případně, jaké certifikáty budete muset doložit budoucímu zaměstnavateli? V záloze mějte připraveny i menší společnosti, které byste chtěli oslovit na práci. Právě ty se totiž hůře dostávají k talentovaným uchazečům.

3.Obráťte se na personální agentury                                                                                            Pokud máte za sebou již první dva kroky, jste obeznámeni s trhem práce a s možnostmi práce ve velkých společnostech, oslovte i zahraniční personální agentury, abyste získali více možností pro práci. Vždy je lepší, když si z pracovních nabídek můžete vybírat a jednotlivé nabídky srovnávat.

4.Networkingujte
Při hledání práce máte ještě jednu možnost. Chcete-li se dopracovat k zajímavé nabídce v zahraničí, můžete využít například sociální sítě. V první řadě byste měli mít svůj životopis zavěšen na sociální síti LinkedIn samozřejmě v anglickém jazyce. Bude Vám sloužit jako Vaše online vizitka, díky níž Vás personalisté nebo společnosti mohou přímo oslovovat. Vy se však také můžete zasloužit o to, abyste si z množství pracovních nabídek vybrali. Využijte funkci sledovat několik společností na síti LinkedIn. Kromě nich můžete mít mezi Vašimi kontakty vůdce z jednotlivých společností. Tímto způsobem můžete být informováni o pracovních nabídkách.

5.Připravte se na život v zahraničí
Při hledání práce si zároveň musíte zodpovědět otázku, jaká jsou Vaše platová očekávání. Výši požadovaného platu si můžete spočítat velmi jednoduše. Zjistěte si, jaké jsou náklady na život v zemi a k nim připočtěte částku, která by měla pokrýt Vaše drobné výdaje, a zároveň částku, kterou byste si mohli odkládat. Ověřte si také, jaké jsou průměrné platy ve Vašem oboru. Začít žít na novém místě by se dalo přirovnat k malému dítěti, které se učí poznávat svět. Vy máte ale tu výhodu, že se dokážete orientovat na základě Vašich předchozích zkušeností z domovské země. Nezapomínejte však i na to, že v každé zemi platí jiné zákony.

Váš tým DŽOB