dzob is preparing new platform

5 rad, jak zanechat dobrý dojem i po pohovoru

Mít za sebou úspěšný pracovní pohovor je pro většinu kandidátů tečkou za splněním svého snu v získání nové práce. Nicméně stále je možnost jít až za tyto hranice. Dobrý dojem o sobě můžete zanechat i po pohovoru.

Zavřením dveří ve společnosti, ve které jste absolvovali pracovní pohovor, to pro Vás ještě nekončí. I když mnoho z Vás očekává, že na "tahu" je druhá strana, která by Vám měla dát vědět co nejdříve výsledek z pracovního pohovoru, opak je pravdou. Ještě můžete udělat jeden krok, abyste se budoucímu zaměstnavateli ještě více zalíbili.

Zvyšte si své šance profesionálním způsobem. Pokud jste si jisti, že práce, jejíž popis činnosti Vám představili na pracovním pohovoru, je pro Vás ta správná, můžete se zaměstnavateli připomenout ještě po absolvování pohovoru. 

1. Napište děkovný e-mail
Po pracovním pohovoru můžete personalistovi nebo manažerovi, se kterým jste jednali na pracovním pohovoru, zaslat děkovný e-mail ve stylu: „Bylo mi potěšením zúčastnit se  pracovního pohovoru na pozici Vedoucí manager. Zaujala mě náplň práce a možnost flexibilní pracovní doby.” Dále můžete doplnit informaci, kterou jste na pohovoru zapomněli říct nebo pokud jste slíbili její dodatečné sdělení.
     
2. Připojte si odborníky na LinkedIn
I kdybyste neuspěli na pracovním pohovoru, kontakty na personalisty nebo manažera můžete mít stále v záloze. Odborníky z oblasti lidských zdrojů najdete většinou i na pracovní sociální síti LinkedIn. Přidejte si je mezi Vaše kontakty. Personalista získá nejen lepší obraz o Vás díky Vaší "vizitce" na profesionální sociální síti, ale zároveň ví, že jste osoba, která nečinně nečeká, až mu někdo nabídne práci, ale o získání práce bojuje na více frontách.
     
3. Komunikujte jako profesionál
Možná se ocitnete v situaci, kdy Vám slíbili, že se Vám do týdne nebo dvou týdnů ozvou a dají Vám vědět výsledek výběrového řízení. Nicméně, pokud se tak ve stanoveném termínu nestane, je v pořádku, pokud zdvořile zašlete e-mail s dotazem, že byste rádi věděli výsledek. Možná se ptáte, za jak dlouho po tomto termínu máte napsat. Pokud ani do týdne od avizovaného termínu nedostanete odpověď, ozvěte se. Komunikaci však začínejte v přátelském duchu, buďte struční a přátelští. Stačí napsat jednoduchou větu: "Zúčastnil/a jsem se pracovního pohovoru, na kterém jste mě informovali, že mi do týdne/dvou týdnů sdělíte výsledek přijímacího řízení. Ráda bych proto znal/a Vaše rozhodnutí".
     
4. Je na čase udělat další krok
Pokud jste dostali slib, že se Vám ze společnosti ozvou a dají Vám vědět rozhodnutí o přijetí či nepřijetí, ale nestalo se tak ani po Vašem prvním e-mailu, je čas, abyste vykročili vpřed. Přesto, že daná pracovní pozice se Vám velmi líbila a uměli jste si představit, že budete v dané společnosti pracovat, rozmyslete si, zda máte chuť pracovat pro lidi, kteří neplní svůj slib. Neberte však tuto situaci osobně. Nikdy totiž nevíte, jak to funguje uvnitř společnosti. Řiďte se pravidlem, že pokud jednou nedostanete odpověď, zkuste "zaklepat na dveře" podruhé, pokud Vám však ani tehdy nikdo neotvírá, je na čase se posunout k "dalším dveřím".
     
5. Nikdy nic nepředpokládejte
Pokud máte většinu svého dne strávit v práci, měli byste vědět o náplni a podmínkách nové práce co nejvíce informací. Proto, pokud Vám něco není jasné a báli jste se to na na pohovoru zeptat, ještě máte jednu šanci. Pošlete personalistovi e-mail s doplňující otázkou právě  tímto způsobem, kterým se ještě jednou připomenete.

 

Váš DŽOB tým