dzob is preparing new platform

5 užitečných triků, jak si zapamatovat jména při seznámení

V nové práci můžete pohořet ještě dříve, než stihnete něco udělat. Nejvíce stresovým momentem může být právě seznámení s novými kolegy. Zatímco oni si budou pamatovat Vaše jméno, Vy jejich jména v okamžiku seznámení vypustíte z hlavy. S tím se však dá bojovat.

Přijdete do nového kolektivu nebo do nové práce, kde se seznámíte s novými lidmi nebo budoucími spolupracovníky. Nicméně v momentě, kdy vysloví svá jména, hned v zápětí je zapomenete. Nejlepší ověřenou metodou je, že jejich jméno zopakujete nahlas v okamžiku, kdy Vám své jméno řekli. Lidi si můžete také zapamatovat i podle jejich charakteristických rysů: vysokého čela, výrazných očí nebo podle extravagantního oblečení.

Máte i Vy problémy se zapamatováním jmen? Tento problém přichází s věkem. Je dokázáno, že při představení zapomíná jména až 85% lidí ve středním věku a starší. Důvod, proč si lidé nepamatují jména při seznámení, je jednoduchý. Představení nevěnují dostatečnou pozornost nebo prostě neposlouchají. Vaše soustředění narušuje několik faktorů: nervozita, obava z nedostatku času na konverzaci, čekající povinnosti nebo strach, jaký dojem zanecháte u dané osoby. A co je bohužel pravda a bude to zřejmě ještě horší, díky rostoucí závislosti na internetu, který z části nahrazuje paměť člověka, funkce paměti se pomalu stává "ztraceným" uměním, ukazují nedávné výzkumy.

Pamatování si jmen cizích osob je však velmi důležité ve více oblastech života. Lidé například zvýší svou pozornost, pokud je oslovíte jménem. Zaslechnutím vlastního jména se aktivuje činnost mozku. Všimněte si například, že i když je hluk v místnosti a někdo vysloví Vaše jméno, uslyšíte ho. Možná jste si všimli i toho, že vlivní vůdci oslovují lidi jejich jmény, což ovlivňuje i chování samotných oslovených. Co si myslíte Vy? Cítíte se lépe, pokud Vás osloví druzí lidé jménem?

Pokud chcete pracovat na své paměti a víte, že je důležité oslovovat lidi jejich jmény, přinášíme Vám několik triků, které zlepší Vaši paměť.
 

1. Zopakujte jméno cizího člověka při seznámení
Pokud se seznámíte s cizím člověkem, nekývněte pouze hlavou na znak zachycení jeho jména, ale snažte se jeho jméno zahrnout do následující konverzace. Např. "Jak dlouho pracuješ v oblasti IT, Vašku?" Při seznámení je však důležité, abyste si také zapamatovali obličej osoby, se kterou jste si povídali.
     
2. V duchu si opakujte jméno nové osoby
Představíte se a zatímco druhá osoba mluví, snažte se její jméno vrýt do paměti. V duchu si ho opakujte, ale zároveň poslouchejte, o čem osoba vypráví. V případě, že máte pracovní setkání s novým klientem nebo se seznámíte se zajímavou osobou během konference, máte problém se zapamatováním jména z části vyřešen. Pokud dostanete vizitku, můžete ji během rozhovoru mít v ruce a v momentě, kdy Vám jméno vypadne, podíváte se na ni. Při zakládání vizitky se také doporučuje, abyste si k ní napsali nějakou poznámku o dané osobě, která Vám zaručí to, že tu osobu si při dalším setkání s nikým nespletete.
     
3. Přirovnávejte a vytvářejte si asociace
Nové lidi si lépe zapamatujete, pokud si danou osobu dáte do souvislosti s osobou, kterou již znáte, a která Vám ji/ho připomíná. Osobu si můžete zapamatovat i díky prostoru, ve kterém jste se seznámili. Vytvořte si nějakou asociaci ke jménu dané osoby.     

4. Zeptejte se na jméno ještě jednou
Také se Vám může stát, že jste zapomněli jméno představené osoby během rozhovoru. Pokud se tohle stane, nebojte se zeptat na jméno podruhé: "Velmi se omlouvám, ale zapomněl/la jsem Vaše jméno. Mohli byste mi ho, prosím, zopakovat ještě jednou?".
     
5. Po seznámení si zapište jméno osoby
V momentě ukončení rozhovoru si jméno osoby zapište do Vašich poznámek nebo Vašeho telefonu. Nikdy to však nedělejte během rozhovoru, nepůsobilo by to zdvořile.

 

Váš DŽOB tým