dzob is preparing new platform

5 způsobů, jak v práci mít úsměv na tváři

Člověk stráví kolem 100 tisíc hodin v práci za svůj život. Nejde o malý počet hodin. Proto by se měl každý zamyslet nad tím, jak to udělat, aby byl v práci šťastnější. Začít můžete už dnes.

Než se nový zaměstnanec adaptuje na nové pracovní prostředí, zjistí systém fungování jednotlivých procesů, koho kontaktovat v nezbytných případech a začne fungovat samostatně, může to trvat jeden až tři měsíce, v závislosti na náročnosti pracovní činnosti. I během následujícího období se budou vyskytovat v práci úkoly, s nimiž se člověk bude muset poprat, než se dostane do stádia, kdy pracovní úkoly zvládne "levou zadní". Toho může dosáhnout  přibližně za jeden rok strávený ve firmě. Po tomto čase se každá práce stává rutinou. Nadšení z nové práce začne upadat a šťastných chvil v práci bude méně.

Vysněná práce však neexistuje, s tím se musíte smířit. Existuje práce, jejíž jednotlivé činnosti máte více rádi a potom jsou činnosti, které máte rádi méně. Věděli jste o tom, že pokud se usmějete, oklamete Váš mozek a budete se cítit šťastnější? Vyzkoušejte to. Za pokus nic nedáte. Nejvíce to funguje, pokud je zaměstnanec neustále bombardován novými pracovními úkoly, které nestíhá plnit. Obzvláště v tomto případě je dobré, pokud se alespoň na 10 sekund pousměje, a všechny negativní myšlenky by se měly rozptýlit.

Zkuste i další ověřené praktiky, jak si vykouzlit úsměv na tváři v práci:

1. Cvičení odbourává stres
Určitě jste již mnohokrát slyšeli, že cvičení odbourává stres, zlepšuje náladu a zvyšuje soustředění. Je výborné, pokud Vám firma poskytuje možnost zacvičit si před prací nebo během pracovní doby ve fitness centru nebo v tělocvičně. Zařaďte si do svého režimu fyzickou aktivitu alespoň dvakrát až třikrát týdně.
     
2. Buďte pánem svého času
Moc si nepomůžete, pokud si do Vašeho smartphonu nainstalujete novou aplikaci na organizaci času a budete si myslet, že tím je vše vyřešeno. Všechno totiž začíná ve Vaší hlavě. Nemusí nad Vámi nikdo stát, aby Vám říkal, co je v daném okamžiku důležité provést. Určete si sami priority a úkoly, které během dne uděláte. Pokud je i dodržíte, dopřejte si odměnu. Ta Vám určitě vykouzlí úsměv na tváři.
     
3. Oceňte druhé
Některé studie prokázaly, že slova díků padají na úrodnou půdu a přispívají na celkovou pohodu každého pracovníka. Pokud vidíte, že Váš kolega je takříkajíc "vystresovaný" z práce, pochvalte ho v krátkém rozhovoru, například za výborný nápad, který měl na poslední poradě. Určitě ho to povzbudí do další činnosti. Slova díků potom můžete očekávat i od něj.
     
4. Zmeňte svůj postoj
Nuda je jedním z největších překážek, pokud chcete být spokojeni v práci. Pokud po roce přijdete do práce, kde vykonáváte tytéž činnosti, uvíznete ve slepé uličce. Nové nadšení z pracovních úkolů získáte, když začnete dělat věci odlišným způsobem. Stanovte si, co nového se ještě tento rok naučíte v práci. Možná máte možnost v práci navrhnout nějaké vylepšení nebo jste přišli na pracovní novinku, kterou můžete odprezentovat Vašim kolegům v práci. Pokud uděláte něco pro sebe, budete se cítit šťastnější.
     
5. Vedlejší projekt přináší naplnění
Pokud si najdete další zálibu, na kterou se budete po práci těšit, bude se Vaše štěstí přenášet i do času, který strávíte v zaměstnání. Potom se Vám potíže, se kterými se setkáváte v práci, budou zdát bezvýznamné. Jakákoliv účast ve vedlejším projektu Vám přinese energii a pocit většího uspokojení.

 

A proto se usmívejte

Váš DŽOB tým