dzob is preparing new platform

6 věcí, které by měli zaměstnavatelé dělat, aby si udrželi nejlepší lidi

Mnozí zaměstnavatelé si stěžují, že na trhu neumí najít kvalitní uchazeče. Pokud si už takového kandidáta najdou, je těžké si ho udržet. Ano, ti nejlepší zaměstnanci vědí, co chtějí. Nepožadují však přitom ani tak mnoho, jak by se mohlo zdát. Co by si měli zaměstnavatelé vzít k srdci, pokud chtějí mít ve svých řadách jen ty nejlepší?

1. Najměte nejlepší lidi

Pokud na danou pozici najmete správného člověka, který také skvěle zapadne do firemní kultury, je pravděpodobné, že se rychle přizpůsobí a pobude ve společnosti nějaký ten čas.

2. Komunikujte

Zaměstnanci chtějí být Vašimi partnery. Chtějí, abyste je informovali, povídali si s nimi, probírali s nimi důležité záležitosti o byznysu, klientech, nových projektech. Také chtějí mít pocit, že jsou slyšeni, mohou přijít se svými nápady a mají příležitost vyjádřit své návrhy.

3. Poskytněte jim něco speciálního

Ti nejlepší si zaslouží od Vás více, bonus nebo něco extra. Mnohé společnosti zaměstnancům nabízejí firemní auta či dlouhé dovolené, většina z nich však nepotřebuje ani neočekává něco takového. Mnohým by stačila častější možnost práce z domova či možnost předčasných odchodů v pátek z práce.

4. Zaplaťte je spravedlivě

Zaměstnanci chtějí mít pocit, že za to, co dělají, jsou férově odměněni. Chtějí dostat takovou odměnu, jakou si zaslouží. Ne každý z Vašich pracovníků by měl mít stejný plat. Pokud se některý ze zaměstnanců snaží více (nejen řečmi či podlézání šéfovi), podává dobré výsledky, zodpovědně přistupuje ke své práci, měl by dostat více než ostatní.

5. Umožněte jim rozvíjet se a růst ve Vaší firmě

Nikdy není pozdě naučit se něco nového, nebo zlepšit to, co už Vaši zaměstnanci ovládají. Poskytněte svým lidem šanci zlepšovat se, stát se odborníky. Nezapomeňte také povýšit lidi, kteří jsou tahouny ve Vaší společnosti.

6. Buďte otevření zpětné vazbě

Pokud chcete, aby u Vás ti nejlepší pracovníci zůstali co nejdéle, buďte otevření vůči jejich případné kritice. Vyzvěte je, aby Vám řekli, pokud jsou s něčím nespokojeni, případně zda by chtěli něco změnit. To, co Vám prozradí, neberte na lehkou váhu. Pokud je to možné, snažte zapracovat na zlepšení toho, co požadují.

Váš tým DŽOB