dzob is preparing new platform

7 základních chyb, které dělají absolventi při hledání práce

Absolventi škol jsou plní entuziasmu a naděje, že jim za každými dveřmi nabídnou zajímavou a dobře placenou práci. Jediná věc, v čem mají největší konkurenční nevýhodu, jsou jejich zkušenosti. Tedy spíše nezkušenosti a bohužel je to i mnohdy přístup v hledání práce.
 
Sedm největších chyb, které dělají čerství absolventi škol:

1. Jenom práce na plný úvazek
Hledači práce vylučují jakoukoli možnost, že by se nechali zaměstnat na poloviční úvazek. Nepřemýšlejí nad možností nabrat za jakoukoliv cenu cenné zkušenosti a věří si, že vysněnou práci dříve či později najdou. Pokud chtějí čerství absolventi jen takovou práci, která bude splňovat jejich požadavky, měli by se více poohlédnout kolem sebe. Nehledá někdo z Vašich známých nebo kamarádů posilu do pracovního týmu? Zeptejte se lidí, se kterými jste v kontaktu.
     
2. Úzkoprofilové hledání
Absolventi škol se nejčastěji zaměřují na hledání práce podle oboru, který vystudovali. Nepřipouštějí si možnost, že by pracovali v jiném odvětví a takovýmto způsobem přicházejí o další zajímavé možnosti.
     
3. Zaměření jen na sebe
Čerství absolventi škol jsou během pracovního pohovoru velmi zaujati sami sebou. Za důležité pokládají prezentovat se v co nejlepším světle. Vyprávějí o sobě, o tom, co všechno se naučili nebo na jakých projektech pracovali během studia. Zapomínají však při tom na jednu důležitou věc a to, ptát se zaměstnavatele, co je v nové práci čeká a co se od nich vyžaduje.
     
4. Oblečení jako na večírek
Oblečení je prostředek, podle kterého lidé vnímají ostatní. I když je člověk čerstvým absolventem a čeká ho první nebo druhý pracovní pohovor v životě, měl by si uvědomit, jakým způsobem chce zapůsobit na druhé lidi.
     
5. Nevýrazný entuziasmus
Entuziasmus se nejvíce projevuje u mladých lidí. Ti se dokážou velmi rychle nadchnout novýma věcma, ale zároveň svou nechuť umí dát také patřičně najevo. Na pracovním pohovoru je entuziasmus velmi důležitý. Pokud popis pracovních činností není podle Vašich představ, nemusíte se přetvařovat, můžete poděkovat za rozhovor, slušně odůvodnit Váš nezájem a odejít. Ale na druhé straně, pokud Vás pozice nadchla, dejte to znát a projevte nadšení.
     
6. Nejdůležitější je plat
Podle tohoto hesla se řídí několik absolventů škol. Pracovní pozice nerozlišují podle pracovní náplně, ale podle výše platu. Je však odměna za práci dostatečnou zárukou šťastného života v práci?
     
7. Konzervativní hledání práce
Absolventi škol mají dostatek znalostí ze školních lavic, ale méně znalostí z reálného života. Jejich hledání práce je ovlivněno zažitými metodami, o kterých se doslechli - přes pracovní portály, pracovní agentury nebo na veletrzích práce. Samozřejmě, i to jsou výborné možnosti, jak si najít práci. Pokud však víte, že chcete pracovat v jedné ze společností, protože se Vám líbí její činnost, oslovte lidi přímo z firmy. Pouze pozor na to, aby se Váš životopis dostal do správných rukou.

 

Váš DŽOB tým