dzob is preparing new platform

7 věcí, které dělají produktivní lidé během svého pracovního dne

Statistika říká, že lidé vyprodukují až 80% práce za 2 hodiny své pracovní doby. Zbylý čas už je méně produktivní. Pokud to chcete změnit, poradíme Vám, jaký mají pracovní režim produktivní lidé.

Nehledě na to, jaké je Vaše pracovní zařazení nebo v jakém odvětví pracujete, každý člověk hledá způsoby, jak být co nejvíce produktivní v práci. Je na čase, abyste skoncovali s vypisováním dlouhých emailů nebo pili tři až čtyři kávy během pracovní doby.

Měřítkem Vaší produktivity není Váš nekonečný seznam úkolů, které máte provést během pracovního dne. Produktivní lidé obracejí svou pozornost pouze na důležité úkoly. Chcete-li být produktivní, musíte se zaměřit na podstatné úkoly a méně podstatné eliminovat.


Svou produktivity můžete využít naplno, pokud budete postupovat podle těchto bodů:

1. Vytvořte si seznam úkolů
Během pracovní doby nemusíte provést co nejvíce pracovních úkolů během osmi hodin práce. Méně je někdy více. Vytvořte si malý seznam věcí, které Vás čekají v daný den. Je velmi důležité, abyste se zaměřili na splnění hlavního úkolu a dali si za cíl jeho brzké dokončení, abyste se mohli pustit do dalších.
     
2. Udělejte si přestávky
Každý ví, jaký je to pocit, když má před sebou těžký úkol, jehož splnění zabere několik hodin. Mnoho lidí se snaží v takovém případě oklamat svůj mozek, že svému tělu dopřeje trochu glukózy nebo kávy, která ho opět znovu nastartuje. Vaše tělo na chvíli oklamete, nicméně tento pocit může za chvíli zmizet. Raději si dopřejte malou přestávku. Projděte se, jděte na čerstvý vzduch, dejte si něco malého k "zakousnutí" nebo nechte na chvíli Váš mozek odpočinout. Meditujte nebo jen na pár minut zavřete oči. I takovými způsoby si můžete vyčistit hlavu.

3. Nastartujte den podle sebe
Někteří začínají svůj den "listováním" na stránkách různých portálů, prohlížením sociálních sítí nebo e-mailů. Hlavně prohlížení doručené pošty nasměruje člověka v následujících minutách na úkoly, které potřebují většinou ostatní lidé. Pracovní den byste však měli nastartovat podle sebe tím, že převezmete "kormidlo lodi".
     
4. Nejtěžší úlohy proveďte hned ráno
Ráno pracuje mozek člověka nejlépe, proto hned zrána proveďte v práci ty nejnáročnější úkoly.
     
5. Zvedněte telefon
V dnešním digitálním světě se na jedné straně usnadňuje komunikace, na druhé straně lidé začínají mít jiné komunikační návyky. E-mail je zabijákem produktivity a obvykle odvádí pozornost od důležitých úkolů. Lidé si zvyknou dávat do kopie emailů několik kolegů, a tak vzniká nekonečný komunikační řetězec a díky tomu jste nuceni "prokousat se" celou konverzací, i když se Vás týká pouze část úkolu. Mnohem jednodušší je uspořádat krátké setkání s kolegy nebo zvednout telefon a vykomunikovat si úkoly ústně.
     
6. Vytvořte si systém na "otravné" úkoly
Pokud víte, že některé pracovní úkoly Vám ničí každodenní produktivitu, vytvořte si systém na jejich správu. Naplánujte si například, kdy si prohlédnete doručenou poštu a odpovíte na e-maily. V opačném případě si koledujete o rozptylování během celého dne.
     
7. Neztrácejte produktivitu leností
Ikdyž si to nikdo nechce připustit, lenost je na prvním místě ve ztrátě produktivity. Už jste se někdy zamysleli nad tím, co Vás obírá o čas, když máte pracovat - tedy plnit své úkoly? Časově náročná jsou například pracovní setkání a prohlížení e-mailů. Proto se i Vy během své práce zaměřte hlavně na důležité úkoly.

A jaké je tajemství Vaší produktivity?

 

Váš DŽOB tým