dzob is preparing new platform

Chcete změnit práci? Máme pro Vás pár tipů...

Střídání zaměstnání není v dnešním světě nic neobvyklého. Kdysi zaměstnanci, kteří často střídali zaměstnání byli považováni za nestabilní. Dnes je to běžné hlavně u mladé generace. Změnou naberou více zkušeností a jejich práce neupadá do stereotypu. Říká se, že lidé dnes mění sedmkrát častěji práci než kdysi a frekvence změny zaměstnání je čím dál tím vyšší.
 
Změna zaměstnání nemusí být pouze chtěná, ale doslova vynucená a mnohem víc stresová než by se dalo očekávat. Ke změně zaměstnání Vás mohou dotlačit různé okolnosti. V tom nejhorším případě odcházejí ze zaměstnání lidé kvůli šéfovi nebo kolegům a v tom mírnějším případě kvůli pracovní náplni nebo platovým očekáváním. Pokud jsou Vaše důvody jakékoliv, před změnou zaměstnání si položte následující otázky.
 
1. Proč hledáte nové příležitosti?
Je důvodem Vaší změny neuspokojivý kariérní růst nebo nedostatečné finanční ohodnocení? Hledáte lepší pracovní podmínky a vztahy na pracovišti nebo hledáte zaměstnavatele, který Vám nabídne pružnou pracovní dobu? Při hledání nového zaměstnání přitom neupouštějte od Vašich požadavků. Pouze tak budete spokojeni.
     
2. Zjistili jste, zda jsou otevřená jiná pracovní místa ve společnosti, kde nyní pracujete?
Pokud Vám nevyhovuje práce, kterou momentálně vykonáváte pro společnost, neznamená to ještě, že byste museli hledat práci mimo pracoviště. Zjistěte si, jaká pracovní místa se otevírají ve společnosti a pokud Vás některá zaujmou, zkuste změnu pozice konzultovat nejdříve s Vaším nadřízeným. Nezapomeňte mu přitom vysvětlit důvody, proč jste se tak rozhodl.
     
3. Kde vidíte, že byste mohli uplatnit Váš talent?
Ne každá společnost umožňuje kariérní růst a podporu vzdělávání zaměstnanců. Pokud jste člověk, který chce neustále kupředu a víte, že v aktuální společnosti se nemáte kam posunout, je potom čas uvažovat o změně. Avšak ještě před Vaším rozhodnutím si o možnosti kariérního růstu promluvte s Vaším šéfem. Měl by Vás seznámit s tím, jaké možnosti kariérního růstu a vzdělávání máte ve společnosti. Je možné, že se totiž dozvíte informace, které jste nevěděl.

Rady, které můžete využít před provedením změny:

1. Investujte čas do sebe
Jakákoliv pracovní změna vyžaduje, abyste byli dobře připraveni na nové výzvy. Změna vyžaduje připraveného člověka. Nyní proto nastává ten čas, kdy se můžete pracovně posunout a největší investicí je čas, který investujete do sebe. Vzdělávejte se podle Vašich potřeb.
     
2. Mějte jasný cíl

Předtím, než provedete změnu, mějte jasnou představu o tom, co chcete dělat, čeho chcete dosáhnout a kdy budete spokojeni. Měli byste mít před sebou jasný cíl.
     
3. Vytvorte si akční plán
Pokud víte co chcete, není vůbec jisté, že toho i dosáhnete. Pokud například toužíte změnit zaměstnání a začít pracovat v jiném oboru, měli byste být připraveni i na plán B. Co budete dělat, pokud se Vám například nepodaří zaměstnat do jednoho roku? Buďte na sebe hrdí i v malých krocích. Za polovinu úspěchu se považuje i pozvání na pracovní pohovor.
     
4. Obrňte se trpělivostí

Pokud se rozhodnete pro provedení změny, nalezení té správné cesty, kterou se máte vybrat, není snadné. Dosáhnutí toho, čeho jste si předsevzali, může trvat určitou dobu, proto by Vám v žádném případě neměla chybět vytrvalost a odhodlání.
     
5. Pracujte na sobě
Pokud budete znát sám sebe, bude se Vám lépe pracovat na sobě a podle toho se budete moci i prezentovat.
     
6. Nadchněte se pro novou roli
Každá změna zaměstnání v sobě přináší i nové výzvy. Proto buďte dopředu připraveni na to, co Vás může čekat a do každé nové role se potom pouštějte s velkou chutí.
     
7. Poznejte své hranice
Každý člověk cítí, kdy už neunese "tíhu" na svých bedrech a kdy se v zaměstnání dostává do stádia, kdy přestává být šťastný. Někdo zažívá "ranní nevolnost" při pomyšlení, že musí jít do práce, jiný je celý den v křečích v zaměstnání a těší se pouze na odchod. Toto jsou maximální limity kam by měl člověk zajít. Změna musí přijít okamžitě.
     
8. Zapracujte na vztazích s ostatními
Pokud je Vaším důvodem pro změnu zaměstnání šéf nebo kolega v práci, zkuste před radikální změnou vsadit na komunikaci a vyříkat si s osobou problém, který pociťujete.
     
9.Využite Vaše kontakty
Pokud chcete ve Vašem pracovním světě uskutečnit změnu, využijte všechny dostupné kontakty, které máte. Oslovte rodinu, kamarády a známé a zeptejte se jich na volné pracovní pozice ve společnostech, v nichž pracují. Ikdyž nemáte pracovní vizitky lidí, s nimiž jste pracovně přišli do styku, nevadí, oslovte i je. Založte si profil na pracovní sociální síti LinkedIn a buďte v kontaktu i s odborníky.
     
10. Zbavte se strachu a nejistoty
Je normální, že člověk má strach a bojí se nejistoty. Neví, jaká bude situace v novém zaměstnání, zda se mu tam bude líbit a zda ho bude pracovní činnost naplňovat. Avšak nenechte se svým strachem zastavit, ale postupnými kroky vpřed svůj strach odbourávejte.

 

Váš DŽOB tým