dzob is preparing new platform

Chyby v životopisech, které Vás mohou odstavit na druhou kolej!

Při psaní životopisu se vyhněte nejčastějším chybám, které dělají uchazeči. Životopis je prvním kontaktem mezi Vámi a potenciálním zaměstnavatelem. Buď zaujme, nebo odradí.

Kvalitní životopis je branou k novému zaměstnání. Buď si dáte na něm záležet, nebo budete shánět zaměstnání bez výsledku. Strukturovaný životopis by měl být přehledný a hutný. To znamená, na malém prostoru uveďte pouze důležité informace. Neměl by však přesahovat dvě strany. Není třeba se příliš rozepisovat. Detailnější informace prozradíte o sobě na pracovním pohovoru.

CV musí být adresný
Poslali jste životopis na sto emailových adres a nikdo se Vám neozval zpět? Jednou z příčin může být i to, že Váš životopis není adresný, tedy přizpůsoben dané pracovní nabídce. Pokud se zajímáte o pozici manažerky v bance, vyzvedněte ve svém životopise ty fakta, která s pozicí souvisejí. V případě, že Vás oslovila nabídka obchodního zástupce, vyzvedněte dovednosti, které jsou pro toto povolání potřebné a žádoucí.

Zkontrolujte si chyby
Nejen šaty dělají člověka, ale obraz o Vás si může Váš budoucí šéf udělat po přečtení životopisu. Nejlepší vizitkou o Vás by určitě nebyli gramatické chyby. Překlepy z nepozornosti dokážou opravdu odradit. A zvláště při pozicích, v nichž se vyžaduje komunikace ať už s klientem nebo zákazníkem. Pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc blízkého člověka, který je v gramatice doma, aby Vám životopis ještě před odesláním zkontroloval.

Emailová adresa musí být profesionální                                                                             Neprofesionální emailová adresa typu kocicka123, karkulka007 zda sandokan05, není zrovna nejvhodnější pro konverzaci s budoucím zaměstnavatelem. Možná přidá na dobré náladě, ale rozhodně ubere na důvěryhodnosti. Pokud ještě nemáte vytvořený seriózní e-mailový účet, měli byste si ho ihned založit. Nejlepší formou je email ve tvaru jméno.příjmení@domena.cz. Emailová adresa může napovědět i o zralosti uchazeče.

Mzdu do životopisu neuvádějte
Do životopisu nikdy neuvádějte částku, kterou byste chtěli vidět na výplatní pásce. Platové ohodnocení proberete až na osobním pohovoru.

Uvádějte pouze pravdivé informace
V životopise uvádějte pouze to, co opravdu umíte. To se týká i úrovně znalosti jazyků či ovládání počítačových programů. Může se stát, že Vás na pohovoru posadí za počítač nebo se s Vámi začnou mluvit v cizím jazyce, čímž se ukáže skutečná úroveň Vašich znalostí. Vyhnete se tak trapné situaci, když si uvědomíte, že své znalosti jste přecenili.

V životopisech nezapomínejte na :

1. Uvedení kontaktu (telefonního čísla a emailu).
2. Správné uvedení pracovních pozic od nejnovějších až po starší.
3. Uvedení správných dat při pracovních pozicích.
4. Přizpůsobení CV podle pracovní nabídky.
5. Profesionální emailovou adresu, ze které životopis posíláte.

Váš tým DŽOB