dzob is preparing new platform

Co o Vás prozradí podání ruky?

První osobní kontakt při seznámení s novou osobou je podání ruky. Je důležitou součástí nejen v soukromé, ale i v pracovní oblasti. Pokud nesprávně podáte ruku, vyšlete druhé osobě o Vás dešifrovaný signál. Ta si pak Váš stisk ruky může vysvětlit několika způsoby.
 
6 nesprávných způsobů podávání ruky:

1. Zpocené ruce
Existují lidé, kterým se z nervozity potí ruce. Někdy mohou nastat situace, kdy od setkání hodně očekávají. Může jít o důležité pracovní setkání nebo pracovní pohovor. V takovém případě by si měli před podáváním rukou utřít ruce o oblečení.

2. Mrtvá ryba
Podání ruky ve stylu "mrtvá ryba" nebo vlažné podání rukou se nazývá tehdy, pokud člověk podá ruku bez stisku a velmi rychle vyklouzne z ruky druhé osoby. Daná osoba tímto vysílá signál o své nejistotě.
 
3. Stlačení prstů
Místo stisku celé dlaně, používají někteří lidé pouze jemné stlačení prstů prsty druhé osoby. Toto podávání rukou je naprosto nesprávné. Může si ho dovolit pouze královna. Osoba, která se seznamuje, se pravděpodobně cítí obtěžována, pokud má stisknout ruku cizího člověka nebo si myslí, že si daný člověk nezaslouží jeho podání ruky.
 
4. Příliš dlouhý stisk
Při stisku, ve kterém se cítíte jako vězeň, určitě není něco v pořádku. Pokud Vám osoba třikrát po sobě potřese rukou a stále Vám ji drží, postupně přestáváte vnímat rozhovor s dotyčnou osobou a více se začínáte soustřeďovat na nepříjemné pocity.
 
5. Bezkontaktní pohled
Osoba, která se při podávání rukou vyhýbá očnímu kontaktu nebo odtáhne ruku rychle pryč, signalizuje to, že si buď nevěří, je příliš plachá.
 
6. Drtič kostí
S některými lidmi si můžete podat ruku a v momentě cítíte, že Váš stisk ruky tak silně opětují, že máte pocit, že Vám drtí kosti na ruce. Na místě je potom otázka, je jejich stisk ruky úmyslný?

Všechny výše zmíněné nesprávné způsoby podávání ruky signalizují o člověku, že mu chybí základní sociální dovednosti a emoční inteligence. Je však možné, že mnoho lidí se nad podáváním rukou nezamýšlí. A to je chyba!


Doporučení, jak správně podávat ruku:


1. Stisk by měl být přiměřený. Ne příliš pevný, abyste nedávali najevo své přílišné sebevědomí, ale neměl by být ani příliš slabý.

2. Podání rukou by mělo být doprovázeno správným postojem a držením těla. Nezapomeňte, že první by měl ruku podat potenciální nadřízený. Ruku nepodávejte ani dlaní dolů, ani tak, aby s podlahou tvořila 90°. Podejte ji tak, aby byl hřbet ruky mírně nakloněný směrem k zemi. Dáváte tak najevo svou otevřenost a upřímnost.

3. Podávání rukou by mělo být doprovázeno očním kontaktem, kerý je důležitý.

4. Nezapomeňte na úsměv. Pohled do očí doprovázen milým výrazem obličeje je ideální. Úsměv nesmí být křečovitý, protože může dát najevo nervozitu. Nejlepší je, pokud Vaše tvář vyjadřuje srdečnost, něco jako "rád tě vidím" nebo "jsem rád, že se s tebou poznávám" nebo "těším se na zajímavý rozhovor".

5. Vzdálenost mezi Vámi a druhým člověkem vypovídá také o věcech, které možná ani netušíte a často si je v té chvíli neuvědomujete. Příliš velká vzdálenost, na celou délku paže, svědčí o Vaší opatrnosti. Příliš blízká vzdálenost napovídá o přílišné otevřenosti a "familiárnosti".      

6. Při seznamování byste měli potřást rukou maximálně třikrát a potom byste měli ruku pustit.


Při podávání rukou vždy pamatujte na to, že podruhé už nedostanete šanci, abyste napravili první dojem při podání rukou. Pamatujte i na to, že podávání rukou je zvykem v západních zemích. Zvyky na Blízkém východě jsou však odlišné. Ve většině islámských zemí si muži nebo ženy ruce nepodávají. Lidé v Thajsku také nemají rádi potřesení rukou a stisk rukou lidí v Číně je mnohem slabší. V zahraničí proto platí obecné pravidlo: V cizím teritoriu raději počkejte, až Vám ruku podají sami.

 

Váš DŽOB tým