dzob is preparing new platform

Diplom nestačí: vlastní projekty a nápady pomohou

Diplom v ruce znamená v životě mladého člověka otevření nové kapitoly. Ale někdy tato kapitola začíná dlouhým a únavným hledáním prvního zaměstnání. Čerstvě vystudovaní absolventi nezačínají svůj profesní život na stejné startovací čáře. Jejich šance na trhu práce závisí na oboru, který vystudovali a také na lokalitě, ve které se o práci ucházejí.

Větší šanci získat zaměstnání mají absolventi technických oborů, informatiky a specializovaného zaměření. Na jedné straně tu máme absolventy, kteří jsou trhem velmi žádáni a zaměstnavatelé se o ně doslova perou, a to již v průběhu samotného studia např. na veletrzích pracovních příležitostí, které jsou pravidelně pořádány, a na straně druhé absolventy z ekonomicko-administrativních oborů či humanitních věd, kterým nezbývá nic jiného, než se jít zaregistrovat na Úřad práce.

Příliš mnoho zaměstnavatelů neobsazuje volná místa absolventy. Jako důvod uvádějí, že absolventi chtějí vystřídat různé pozice a více experimentují u zaměstnavatelů. Zároveň očekávají rychlý kariérní postup a často neumí reálně zhodnotit svůj přínos pro společnost ve srovnání s náklady, které by společnost vynaložila na jejich zapracování. Absolventům chybí praktické zkušenosti, pracovní návyky, jsou méně loajální, ale k jejich dobru můžeme připsat dobré teoretické zkušenosti, akčnost a rychlost při řešení projektů, ochotu učit se novým věcem, prosazovat nové myšlenky a nápady, kreativitu a vysokou motivaci.

Někteří absolventi vysokých škol však hned po dostudování očekávají, že budou vydělávat více, než je průměrný plat v České republice. Většinou se jedná o absolventy škol s technickým zaměřením. Nejnižší výdělky naopak očekávají absolventi humanitních fakult.

Jak zvýšit své šance na přijetí do prvního zaměstnání?

Studenti by měli již během studia myslet na to, jak obohatit svůj profesní životopis, zapojit se např. do studentských programů, hledat si brigády v oboru, ucházet se o neplacené stáže, studovat v zahraničí, případně pracovat na vlastních projektech a nápadech. To vše zvyšuje šance snadněji nastoupit hned po absolvování školy do zaměstnání, protože mít diplom při hledání práce prostě nestačí.

Stát také pomáhá absolventům bez praxe

Ani stát nezapomíná na mladé. Stát přispívá podnikům, které na plný úvazek zaměstnají absolventy bez praxe. Mladým zaměstnancům v rámci projektu stát hradí celou mzdu. Věří, že na tom vydělají obě strany: jak podnikatelé, tak absolventi. Zaměstnavatelé získají pracovní sílu na plný úvazek zdarma a absolventi tolik žádanou praxi. Projekt je z velké části financován z Evropského sociálního fondu a chce zvýšit šance mladých na trhu práce.

 

Váš DŽOB tým