dzob is preparing new platform

Dobře se podívejte na svůj životopis. Těchto 11 věcí v něm nemá co hledat, odstraňte je!

Myslíte si, že je Váš životopis zcela v pořádku? Že je přesně tak, jak má vypadat, ale nerozumíte, proč nedostáváte pozvání na pohovor? Máme pro Vás návrh. Podívejte se na své CV ještě jednou, porovnejte si ho však s těmito 11 dobrými radami a opravte si je podle nich.

 

1. Údaje, které od Vás zaměstnavatel nemá právo vyžadovat   

Zaměstnavatele nemá proč zajímat:
    - zda máte děti,
    - zda jste vdaná / ženatý,
    - jaké náboženství vyznáváte
    - jakou politickou stranu preferujete
    - jaký je váš zdravotní stav.

Tyto informace do svého CV proto uvádět nemusíte. Pokud by je od Vás na pohovoru personalista vyžadoval, nemáte povinnost mu je poskytnout. Také v případě, že podmínkou pro danou pozici není čistý trestní rejstřík, neuvádějte tento údaj ve svém životopise.

2. Váš věk

Totéž platí i v případě zjišťování Vašeho věku. Toto všechno jsou totiž diskriminační otázky.

3. Lehce odhalitelné lži

Myslete na to, že mnozí personalisté se mezi sebou znají, umí si snadno ověřit, zda jste pozici, kterou   jste uvedli ve svém CV, i opravdu vykonávali. Zjistit si to mohou i krátkým telefonátem do Vašeho předchozího zaměstnání. V životopise proto raději nelžete, nezveličujte, může se Vám to vymstít.
    

4. Příliš dlouhý životopis

Ideální životopis má maximálně dvě strany, pamatujte na to. Dlouhé životopisy Vám mohou spíše uškodit, protože personalista se o Vás potřebuje dozvědět to nejdůležitější co nejrychleji. Je chvályhodné, že o sobě chcete prozradit vše, životopis by však měl být stručný a jasný. Na první pohled by mělo být jasné, kdo jste a zda jste vhodný kandidát. Do svého CV uvádějte pouze relevantní informace, ale pozor vždy stručně.    

5. Podrobný popis pracovních zkušeností

Je fajn, pokud popisujete, za co všechno jste na dané pozici odpovídaly, pokud je však popis na třičtvrtě strany, personalistu spíše odradí. Nevýhodou také je, že Vám tyto popisy zabírají místo a prodlužují životopis. A jak jsme zmínili v předchozím bodě, příliš dlouhý životopis je spíše nevýhodou.    

6. Pracovní zkušenosti, které nesouvisí s pracovní pozicí

I ty Vám totiž mohou zbytečně "natáhnout" životopis. Pokud pracovní zkušenosti, které jste získali na konkrétní pozici, nijak nekorespondují s prací, na kterou se hlásíte, jednoduše je vynechte. Zmínit je můžete na pohovoru.    

7. Období, kdy jste nepracovali

Pokud jste byli stejné období bez práce, neuvádějte je do životopisu. Pokud se na něj personalista na pohovoru zeptá, vysvětlete mu, co jste během tohoto období dělali (mateřská dovolená, cestování nebo jen jednoduše odpočívání si po letech práce).

8. Nedodržení časové posloupnosti

Pamatujte si, že informace o dosaženém vzdělání a pracovních zkušenostech se v životopise uvádějí od aktuálního k poslednímu. Zaměstnavatele totiž nejprve zajímá, kde jste pracovali naposledy, případně kde momentálně pracujete, až potom sleduje, kde jste působili před tím.

9. Slabá grafická úroveň

Možná si řeknete, že v životopisu je rozhodující obsah, ne forma. Pravdou však je, že i na grafické úpravě záleží. Pokud máte rozházený text, špatné zarovnání, fotografie Vám rozděluje věty či slova, ukáže to, že jste designu Vašeho životopisu mnoho času nevěnovali. Obzvláště velký pozor na úpravu CV by si měli dát pozor ti, kteří se hlásí na pozici grafika - tímto totiž potenciálního zaměstnavatele nepřesvědčíte o svých dovednostech.

10. Neprofesionální e-mailová adresa

Je v pořádku, pokud Vás kamarádi či známí oslovují přezdívkou, pokud však personalista dostane životopis Juraje Strebel, nebude chtít kontaktovat někoho, kdo má e-mailovou adresu chorche.strebson32@gmail.com. Působí to dětinsky a neprofesionální, dejte si na to pozor.

11. Zbytečné dodatky

Do životopisu neuvádějte poděkování personalistovi, že věnoval svůj čas Vašemu životopisu či doufání, že ho Vaše CV zaujalo. Životopis je dokument, v němž shrnujete základní informace o Vaší osobě, ve kterém prezentujete Vaše znalosti a zkušenosti, dodržujte předepsaný formát.