dzob is preparing new platform

Dojíždět za prací je pro hodně lidí ztráta času. Je dobré spočítat si, jestli se Vám to vyplatí

Čechům se moc za prací stěhovat nechce. Střední generace se nechce vzdát svého domu, nechce se stěhovat s dětmi a tak podobně. Proto jim nezbývá, než za prací dojíždět.

Podle průzkumu by pouhých 27 % Čechů přijalo zaměstnání, které by znamenalo dvouhodinové cestování každý den. Dojíždění si prostě málokdo užívá a bereme ho jako nutné zlo.

Třetině Čechů žijících ve velkých městech (Praha, Brno, Ostrava a jejich okolí) zabere dojíždění více než hodinu každý den. 14 % lidí pak cesta do práce a z práce trvá přes 45 minut.

Za dobře placenou a zajímavou prací Češi celkem ochotně dojíždějí. 55 % lidí však považuje čas strávený dojížděním, za ztracený.

Čím vyšší příjmy a vzdělání lidé mají, tím více času na cestách za prací tráví. I když mají, dobře placenou práci, tak jim nejvíce vadí strávená cesta za prací.

Získat stejně dobrou (nebo lepší) práci, co se týče blízkosti domova, už není jen věc náhody, ale jedná se o štěstí.

Lidé by si také měli spočítat, jestli se jim dojíždění vyplatí. Náklady na dopravu činí maximálně 15 % rodinného rozpočtu za měsíc. Pokud je Váš čistý příjem například kolem 15 000 korun, neměli byste na dopravu do práce utratit měsíčně více než 2 300 korun. Některé firmy své zaměstnance svážejí a nebo na dopravu jim přispívají.  

Podle loňského průzkumu by jen 27 % Čechů přijalo práci, která by znamenala dojíždět dvě hodiny denně. To je přitom čas, který většinu tráví cestující Velké Británie či Ameriky do práce.

Průzkum výzkumné britské agentury, provedený mezi obyvateli Londýna, Paříže, Berlína, Říma a Madridu ukázal, že lidé vnímají každodenní dojíždění jako velmi stresující. Dá se tak vlastně říct, že svůj všední den začínají a končí ve stresu.

Váš tým DŽOB