dzob is preparing new platform

Hledáte si práci na léto? Na toto si dejte pozor!

Léto a letní prázdniny se blíží a řada mladých lidí se začíná poohlížet po činnosti, ve které by strávili svůj volný čas a zároveň si i něco přivydělali. Najít si dobrou brigádu, může být docela složité. Na pracovním trhu se mohou objevit i podvodníci, kteří se pokouší zneužít mladé lidi, kteří mají málo zkušeností. Na co si dát pozor při hledání brigád, kde je hledat a jak se připravit na pohovor? Inspirujte se !

Na co si dát při hledání brigády pozor? Tři dobré rady:

1. Ověřte si, zda je společnost, do které se hlásíte, seriózní.

2. Pokud si Vás společnost vybere, je třeba klást důraz na kompletaci pracovněprávního vztahu, a tedy dohody o pracovní činnosti studenta. Bez přítomnosti dokumentů se do brigády nepouštějte.

3. Na výběr je několik možností spolupráce, ať už na základě dohody o pracovní činnosti studenta, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Každá z nich by však měla obsahovat přesný popis pracovní náplně, odměnu za vykonanou práci a místo výkonu práce.

Čeká Vás pohovor? Nepodceňte přípravu, i když jde jen o brigádu.

Pokud jste našli zajímavé nabídky brigád a zareagovali na ně, připravte se na pohovor. Ten je obvykle jednodušší než v případě klasického pracovního pohovoru, nemusí to být však pravidlem. Závisí to podle pozice, na kterou se hlásíte.

Zatímco na brigády manuálního nebo pomocného charakteru může pohovor trvat do 10-20 minut, při pohovoru například na brigádníka v call centru určitě počítejte s výběrovým řízením. Taková forma výběrového řízení může trvat dokonce celý pracovní den a je zaměřena na řešení modelových situací.

Před pohovorem si zjistěte co nejvíce informací o společnosti, pro kterou chcete pracovat.

Na co bude Váš potenciální zaměstnavatel přihlížet nejvíce?

V případě brigádnických pohovorů se zaměstnavatelé zaměřují na jiné atributy než při náboru klasických zaměstnanců. Většinou se totiž jedná o odlišný typ uchazečů, často bez zkušeností a praxe, pro které je brigáda příležitostí prvního kontaktu s pracovním prostředím. Zároveň jsou na brigádníky kladeny nižší nároky, disponují nižší mírou kompetencí, firmy proto mají při výběru odlišné nároky.

Společnosti se zaměřují na dva, případně tři detaily, které u kandidátů na brigádu rozhodují. Je to zejména splnění požadavků dané brigádnické pozice jako například znalost cizího jazyka, případně znalost práce se specifickým počítačovým programem. Dále je to termín nástupu a lhůta pro dokončení, respektive to, jak dlouho dokáže daný brigádník nabídku realizovat. To bývá jeden z rozhodujících faktorů.

U uchazečů na brigádu se sleduje i míra flexibility, zodpovědnost, ochota a zájem učit se nové věci. Do životopisu si proto uveďte i tyto vlastnosti a na pohovoru je nezapomeňte zdůraznit.
Ať jde o jakýkoliv typ pohovoru, otázky ze strany uchazeče jsou vždy na místě. Ptejte se na časovou náročnost brigády, plánovanou délku spolupráce a přesnou náplň práce a také nezapomeňte se zeptat na vyplácení mzdy.

Váš tým DŽOB