dzob is preparing new platform

Jak naložit s výplatou? 7 tipů, které Vás naučí investovat do budoucnosti.

Splaťte studentské půjčky
Pokud jste si na studium půjčili, byť i od rodičů, neděláte dobře, pokud splácení odkládáte. Každý den Vám totiž rostou úroky. Pokud to je možné, snažte se půjčky vyplatit předčasně, ušetříte.

Získejte představu o svých příjmech a výdajích
Pokud vyděláváte 320 000 Kč ročně, jednoznačně nemůžete utrácet 50 000 Kč měsíčně. Uvažujte, kde své peníze utrácíte a zkuste si do mobilu nainstalovat aplikaci, která Vám je pomůže kontrolovat. Dbejte na to, abyste nikdy neminuly více, než vyděláte.

Naplánujte si rozpočet
Rozpočet je plán jak vhodně utrácet své peníze. Neexistuje nic horšího, než si uvědomit, že jste polovinu platu utratili za nové boty či jídlo v rychlém občerstvení. Rozpočet podobné situaci zabrání
a Vy se neocitnete bez peněz už dva týdny po výplatě.

Vytvořte si finanční rezervu
Z platu si vždy odkládejte alespoň 25%bokem. Dnes se Vám možná daří skvěle, ale nic není jisté. Ačkoli si to nepřipouštíte, na Úřadu práce se můžete ocitnout i Vy, a proto byste měli mít po ruce finanční rezervu.

Stanovte si finanční cíle na nejbližší roky
Pravděpodobně se Vám zdá, že máte ještě spoustu času, dokud nezačnete uvažovat nad vlastním bydlením, či zakládáním rodiny, ale ve skutečnosti byste na ně měli začít šetřit už nyní. Koupě bytu, auta či svatba stojí nemalé peníze. S konkrétním cílem před očima půjde odříkání snadněji.

Nastavte si automatické příkazy na bankovním účtu
Když se musíte rozloučit s určitou částkou každý měsíc, máte pocit, že o ni přicházíte, přestože Vám zůstává na spořicím účtu. Pravidelný automatický příkaz k převodu není až takový bolestný, zvláště pokud jde o menší finanční položky.

Investujte do pojištění
Pokud budete mít trochu štěstí, zřejmě se Vám nic nestane - nezlomíte si nohu ani Vás nepostihne žádná nemoc. Nežijeme však v ideálním světě a je možné, že kvůli zdravotním komplikacím přijdete
o práci nebo Vás postihne jiná pohroma. Neriskujte to zbytečně, některé pojistky mají opravdu minimální poplatky.

Váš tým DŽOB