dzob is preparing new platform

Jak nejlépe hospodařit se svými penězi

Divíte se, proč se u Vás peníze nezdrží a nevíte, jak si z výplaty odložit? Pravděpodobně děláte při hospodaření s penězi několik chyb, které jsou typické pro většinu lidí. Chcete-li zabránit tomu, aby peníze z Vaší peněženky mizely rychleji, než řeknete slovo výplata, přinášíme Vám pár užitečných rad, jak zacházet s penězi.

1. Co nejvíce snižte dluh na Vaší kreditce

Ideální by však bylo, kdyby jste uměli fungovat bez kreditky. Pokud už ji však máte a máte na ní nějaké dluhy, snažte se jich co nejrychleji zbavit.

2. Myslete na to, abyste měli šťastný důchod

Při manipulaci se svými penězi myslete i na budoucnost. Možná se Vám zdá, že je to ještě daleko, je však lepší začít si odkládat na stáří v předstihu. Nespoléhejte se na důchod od státu, ten totiž nemusí být jistý.

3. Sledujte, kam jdou Vaše peníze

Využívejte mobilní aplikace, které Vám pomohou získat přehled, na co utrácíte Vaše peníze a jak by se dalo ušetřit. Nebo si jen jednoduše zapisujte, kolik jste za den utratili.

4. Snažte si vydělat více peněz

Požádejte o zvýšení platu nebo si najděte brigádu, případně hledejte a využijte všechny dostupné způsoby, jak se do Vaší peněženky může dostat více peněz.

5. Odkládejte si na horší časy

Nikdy totiž nevíte, kdy může přijít například období nezaměstnanosti. Je lepší si vytvářet rezervu, než kdyby Vás mělo špatné období zastihnout nepřipravené.

6. Zautomatizujte své spoření

Nespoléhejte se na to, že si odložíte z budoucí výplaty. Většinou na to totiž zapomenete. Nastavte si proto, aby Vám z účtu každý měsíc odešla částka, ať už jako spoření na důchod, na horší časy nebo na cokoliv, na co potřebujete větší částku peněz.

7. Nejprve zaplaťte sobě

Mnoho lidí to totiž dělá tak, že nejprve zaplatí účty či splátky, žije z výplaty a říká si, že peníze bokem si odloží až z toho, co zůstane. Už jsme však zmínili, že většinou to takto vůbec nefunguje. Poslední peníze často mineme a z vytváření rezervy do budoucna nezůstane nic. Udělejte to raději naopak. Po zaplacení všech potřebných věcí si zvolte částku, kterou si pošlete na samostatný spořicí účet nebo vyberete a uložíte do obálky. V každém případě nečekejte až na konec měsíce. Tehdy totiž většině lidí na účtu nezbývá už nic.

8. Pracujte na sebekontrole

Zejména ve dnech, kdy přijde výplata, se mnoho lidí chová rozhazovačně. Ke konci měsíce pak jen netrpělivě počítají dny do výplaty. Naučte se ovládat, pokud neumíte odolat nákupůlm, snažte se proti tomu bojovat. Vyhýbejte se bchodním centrům, ale i on-nline nákupům.

9. Pravidelně si kontrolujte své finance

Zkuste vytrvat v pravidelném zaznamenávání toho, na co utrácíte své peníze. Zároveň si dělejte pravidelnou kontrolu. Zjistíte tak, kde děláte chyby a jak můžete ušetřit své peníze.

10. Užijte si své peníze - díky rozpočtu

Nikdo neříká, že byste měli žít skromným životem, vydělané peníze jen odkládat na horší časy a nijak si je neužívat. Ne, udělejte to jen trochu jinak. Stanovte si rozpočet, kolik můžete každý měsíc utratit na nákupy - oblečení, elektroniky či drobných radostí. Tuto částku však dodržte a nepřekračujte.

Váš tým DŽOB