dzob is preparing new platform

Jak se chovat k novému šéfovi

Výměna starého šéfa za nového může pro zaměstnance přinést novou naději a pro druhého krušné časy. Změna může být najednou vzrušující i zároveň děsivá. Pokud několik let pracujete na téže pozici, změna nadřízeného nebo změna vedení se Vám určitě nevyhne.

Přinášíme Vám 10 rad, jak vycházet s Vaším novým šéfem:

1. Buďte přívětivý
Ať už nový šéf přichází z jiné společnosti, nebo se povýšení dočkala osoba z vlastních řad společnosti, chovejte se k němu přívětivě a dejte mu šanci, aby ukázal své profesionální schopnosti. Pamatujte si, že i pro nového šéfa je to změna, se kterou se musí poprat. Proto se k němu chovejte tak, jako byste si přáli, aby se chovali k Vám, kdybyste byli na jeho místě.

2.
Buďte otevřený novým nápadům
Je pravděpodobné, že Váš nový šéf bude mít zažité odlišné pracovní postupy, než ty, na které jste byli zvyklí od Vašeho předchozího šéfa. Ale pravděpodobně někdo z vedení rozhodl, že od nynějška se bude postupovat podle nových pravidel. V takovém případě nedělejte příliš unáhlená rozhodnutí a dopředu nekritizujte nový styl řízení. Chce to nějaký čas, aby si ostatní zaměstnanci na novou změnu zvykli a až později se ukáže, zda tato nová změna přinese i své "ovoce".

3.
Odložte porovnávání
Pamatujte si, že Váš nový manažer není Váš starý šéf. Nekalé úmysly nebo nelichotivé poznámky na jeho osobu určitě mohou nezpříjemnit chvíle v práci Vám i samotnému šéfovi. Prokažte však svou vyzrálost a odložte bokem Váš hněv a nenávist.

4.
Podejte pomocnou ruku
Systém, ve kterém pracujete ve společnosti může být pro nového šéfa novinkou. Nejen on, ale i další noví lidé, kteří by přišli do firmy, by určitě potřebovali nějaký čas, aby se v něm zapracovali. Buďte vždy nablízku, pokud Váš nový šéf bude potřebovat pomoci.

5. Dejte mu prostor
Seznámení se s novým prostředím může trvat den, dva nebo pro někoho tři dny. Buďte ochotni odpovídat na otázky od nového šéfa, ale zároveň si od něj udržujte mírný odstup. "Nebombardujte" ho sprškou otázek, které se týkají jeho soukromého života nebo jeho minulé práce. Je to poslední věc, kterou by si přál každý nový manažer, aby mu někdo "dýchal" na krk.

6. Nevyužívejte kontakty
Váš nový šéf není pouze zastupující učitel ze střední nebo vysoké školy. Je to pravděpodobně profesionál ve své oblasti, který se během své profesní dráhy mohl setkat s různými lidmi. Nevyužívejte jeho kontakty, jakmile se druhý den objeví ve dveřích. Dejte si nějaký čas, abyste se lépe poznali a po nabytí vzájemné důvěry ho můžete požádat o radu.

7. Odpusťte si lichotky
Podlézavé chování směrem k novému šéfovi je velmi snadno odhaleno, nejen z jeho strany, ale i ze strany kolegů. Raději si získejte jeho náklonost tím, že budete budovat pevné pouto ve vašem týmu, místo toho, abyste soutěžili v popularitě u nového šéfa.

8. Buďte člověk, na kterého se dá kdykoliv obrátit
Pokud byste lhali o Vašich skutečných pracovních povinnostech nebo Vašich schopnostech, v domnění vytáhnout se před novým šéfem, pamatujte si, že všechno jednou vyjde na povrch. Váš nový manažer už byl pravděpodobně seznámen se složením svého týmu, jakožto i o úkolech a schopnostech jednotlivých členů. Pokud byste se snažili vyhnout  některým úkolům nebo si naopak nějaké přidat, abyste na něj zapůsobili, v konečném důsledku se může všechno obrátit proti Vám.

9. Nevzdávejte se bez boje
Některé změny, které bude uplatňovat nový šéf Vám mohou způsobovat úzkost, ale snažte se udržet své emoce pod kontrolou. I dobrá změna se může na první pohled zdát bolestivá. Opět tedy dejte všemu čas, předtím než uděláte rozhodnutí, které nebudete moci vrátit zpět.

10. Nebuďte mrzutý
Pokud cítíte, že byste to mohli být právě Vy, kdo by mohl být povýšen na pozici nového šéfa, nicméně se tak nestane, nijak to nekomentujte a nebuďte naštvaní. Byl by to totiž nejrychlejší způsob, jak Vám ukážou dveře ve firmě, kde pracujete. Volba již byla provedena a pokud si ceníte Vaši aktuální pozici, respektujte toto rozhodnutí. Váš špatný postoj nezmění nic, ale bude to mít vliv na to, co si lidé o Vás budou myslet.

Jakákoliv změna v práci Vás více či méně ovlivní. Ale je pouze na Vás, jak se se změnou popasujete.

 

Tak se nenechte vykolejit a nedělejte dusno, čas vše ukáže

Váš DŽOB tým