dzob is preparing new platform

Jak se nenechat nakazit v práci od kolegů?

Nástup chladného, deštivého počasí je často spouštěčem nemocí. Náhlý přechod z příjemných teplot do těch nižších se u mnohých projeví. Začínají smrkat, kýchat, kašlat, cítí, že na ně něco leze. Určitě se i Vy snažíte vyhnout nemoci, jak se jen dá. Jsou však případy, kdy se Vám to i přes Vaší snahu, nepodaří a onemocníte přímo v práci. Nakazí Vás kolega. Jak nechytit rýmu či chřipku od nemocného kolegy? Inspirujte se těmito 4 tipy.

1. Doplňte přísun vitamínů

Právě v období, kdy se nemoci rozšiřují, je důležité posílit svůj imunitní systém. Na jeho obranu byste měli myslet sice již dříve. Ještě předtím, než nemoci vypuknou, neuškodí však, pokud preventivně posílíte svou obranyschopnost. Nemusí to být jen ve formě pilulek z lékárny, postačí i zvýšený přísun ovoce a zeleniny.

2. Umývejte si ruce před jídlem či před tím, než se dotknete očí, nosu či úst

Pokud cestujete veřejnou dopravou, důkladné mytí rukou je základ. To však platí i v případě, že máte v práci pokašlávajícího či posmrkávajícího kolegu. Před jakýmkoli jídlem si důkladně umyjte ruce, především pokud se dotýkáte věcí či zařízení, se kterými dříve pracoval Váš kolega.

3. Čisté kliky, počítač, klávesnici a Vaše pracovní nástroje pravidelně

Možná Vám to příjde vtipné a přehnané, ale zvýšená hygiena v tomto období neuškodí. Použití speciálního prostředku výrazně sníží počet bakterií. Představte si totiž, s čím vším přicházíte do kontaktu a čeho všeho se dotýkáte. Tlačítko ve výtahu, kliky dveří, vodovodní baterie, vypínače, ... Bakterie z nich se tak snadno dostanou i na Vaše pracovní nástroje, čistěte je proto pravidelně.

4. Trvejte na tom, aby nemocný kolega nechodil do práce

Samozřejmě, nemůžete nikomu poručit, aby zůstal doma. Každý z nás by však měl mít v sobě jistou dávku slušnosti a tolerance k jiným a tedy během nemoci nechodit mezi lidi, ale léčit se doma. Jsou však i tací kolegové, kterým to prostě nedochází. Pokud vidíte, že je Váš kolega nemocný, zeptejte se ho, jestli by raději nešel navštívit lékaře a nechtěl nemoc vyležet. Nebo mu alespoň doporučte, aby si vzal práci domů.

Váš tým DŽOB