dzob is preparing new platform

Jaké věci byste neměli nikdy říct kolegům v práci

Stejně jako mezi nebem a zemí existují určité zákonitosti, tak i mezi kolegy existují jistá pravidla. Pomyslná hranice by se neměla nikdy překročit, ale přesto se to děje.

Mezi kolegy se nejčastěji šíří různé pomluvy, které mají živnou půdu jako houby po dešti. Můžete si být jisti, že když řeknete nějakou důvěryhodnou informaci Vašemu kolegovi, ne vždy si ji nechá pro sebe. Nemusí jít však jen o plat, pracovní přešlapy nebo o vztahy na pracovišti. Většina lidí má tendence svalovat vinu na druhé kolegy nebo si stěžují na spoustu práce.

Stále však existují pracoviště, na kterých je bezpečné sdílet informace ze soukromého života. Každý člověk je lidská bytost, která si potřebuje vyprávět a tyhle informace sdělovat, není robot, který si odpracuje své hodiny a zabouchne za prací dveře. V každém případě však buďte ostražití.


10 věcí, které byste za žádných okolností neměli prozradit Vašim kolegům

1. Výše platu a odměny

Před kolegy se raději vyhněte citlivému tématu peněz - kolik vyděláváte a za co všechno utrácíte peníze. Rozhovory o financích mohou v druhých lidech vyvolat žárlivost a závist.
     
2. Intimní detaily z Vašeho života

Jakkoliv prožíváte v soukromém životě nejšťastnější období nebo naopak nejhorší, nikdy nemluvte o svých pocitech v práci. Pokud však v práci máte svou "zpovědní vrbu", které jste zvyklý tyto věci vyprávět, zvažte informace, které budete sdílet. Nikdy nevíte, kam se mohou detaily o Vašem soukromí dostat.
     
3. Alkoholové výstupy

Pokud jste při večeři vypili více vína, než jste měli nebo jste se setkali s kamarády a nezůstalo pouze u jedné skleničky, což má dopad na Váš výkon druhý den v práci, nikomu se nesvěřujte o předchozí noci. Pokud tedy nechcete vypadat neprofesionálně.
     
4. Politická orientace

Řeči o politice vždy dělily lidi na několik táborů a vždy je i dělit budou. Své názory na politiku si na pracovišti raději nechte pro sebe. Své názory můžete prezentovat v kruhu bližších kolegů, ale nevtíravým způsobem, aby neměli pocit, že chcete ovlivnit jejich veřejné mínění.
     
5. Náboženské vyznání

Tak jako rozhovor o politice v pracovním prostředí, tak i rozhovory o náboženském vyznání nejsou vhodné. Ne všichni Vaši kolegové mohou být stejného vyznání, tak si dávejte pozor, abyste svými vyjádřeními nikoho neurazili.
     
6. Nevhodné vtipy

Vtipy jsou příjemným rozptýlením pracovní doby. Existují lidé, kteří mají dar vyprávět vtipy a bavit tak své okolí. Musí si však dávat pozor na to, aby vtipy nediskriminovaly nebo neurážely ostatní kolegy.
     
7. Facebook

Mít přátele v práci je výborná věc, ale přidávat si je mezi své "přátele" na sociální síti Facebook není velmi dobrý nápad. Měli byste zvážit, koho pokládáte za skutečného kamaráda v práci. Ty potom můžete zařadit mezi přátele na Facebooku. Ty, se kterými chcete zůstat v kontaktu, hlavně po pracovní stránce, raději přidejte na LinkedIn.
     
8. Zdravotné problémy

Lidé rádi klábosí nejen o druhých lidech, o vztazích, ale i o nemocech. I vyprávění o Vašich chorobách má určité hranice, nechcete přece, aby druzí kolegové viděli přímo do Vašeho žaludku.
     
9. Pomluvy o kolezích

I přesto, že si o druhém kolegovi myslíte jen to nejhorší, nemusíte to sdílet s ostatními kolegy, nechte si to raději pro sebe. Pokud se potřebujete vypovídat, udělejte to mimo pracovní prostředí.
     

10. Informaci, že si hledáte novou práci

Pokud se chystáte změnit práci, nemusí o tom vědět Vaši kolegové. Jako první by se tuto informaci měl dozvědět Váš šéf, tak abyste nebyli překvapeni, že když přijdete za ním, už o této informaci bude vědět.

 

Váš DŽOB tým