dzob is preparing new platform

Jste v práci nešťastní? Objevte metody, jak najít své štěstí

Mnoho lidí říká, že jsou nešťastní v práci. Nicméně, když dostanou otázku, jak vypadá jejich vysněná práce, neumí odpovědět. Přitom stačí, aby viděli své kvality, skutečný talent a potenciál. Potom se jim bude snadněji identifikovat jejich správné povolání. Ke správnému směřování nesmí chybět ani vize a touha.

Rychlé tempo života nás nutí hledat způsoby, jak si vytvářet jednodušší a šťastnější život, ať už v oblasti práce nebo osobního života. Situace na trhu práce nasvědčuje tomu, že potřebujeme nové dovednosti. Některé profese za posledních dvacet let zanikly a mnoho nových netradičních profesí vzniklo. Kdo z nás by si představoval, že budeme mít povolání jako testovačka slev nebo správce ostrova.

Jsou dvě cesty, jak objevit svou šťastnou práci

První cestou se vydají lidé, kteří od mládí následují svůj talent a sny. Zároveň dělají to, co naplňuje jejich život a jsou šťastní. Druhou cestu si zvolí lidé, kteří se odklonili od svých schopností a talentů, realizují přání jiných lidí nebo si vybírají povolání kvůli penězům. Po čase, někteří až po deseti letech, se na této cestě stávají neštastní a nespokojení. Cítí, že je nutná změna.

Pokud objevíte vlastní dovednosti, tvořivost a poznáte svůj talent, můžete si vytvořit šťastnou práci. Ne všichni lidé však vidí své výjimečné kvality, skutečný talent nebo potenciál. Většinou je třeba tyto věci zjistit, aby lidé uvěřili své síle a přesvědčili se o tom, že má smysl pustit se na cestu, kterou by si přáli jít a kde se uplatní. Někdy nefunguje jen běžné a racionální zdůvodnění pro a proti k identifikaci "správného" povolání.

Základním problémem, proč se lidé při své práci cítí nešťastní, bývá vytváření něčeho, co není v souladu s jejich hodnotami, přestože pro jiné tato práce může znamenat práci snů. Člověk si musí položit otázky, co ve skutečnosti chce, jaké přesvědčení mu v tom brání a zda to co chce, je v souladu s jeho hodnotami. Poznání sebe a vlastních hodnot je velmi důležité při vytváření šťastné práce.

Tři kroky na cestě za šťastnou prací

Prvním krokem lidí na cestě za svými sny je poznat své kvality. Na této cestě je vhodné uplatňovat zážitkové metody či netradiční "cvičení", které poodhalí, co Vám bude "sedět".

Druhým krokem lidí na cestě za štěstím je poznat aspekt práce, která jim bude šitá na míru. Toho lze dosáhnout například zkoumáním činností, které rádi a s nadšením dělají (nyní i v dětství, nebo ještě nedělali, ale velmi touží je dělat). V těchto činnostech je třeba objevovat rozměr, pro který se stávají tyto činnosti pro ně zajímavé. A když tyto aspekty budou mít v práci a v životě zastoupeny, budou šťastni.

Třetím krokem je umět si představit vysněnou práci a vypustit ze svého slovníku větu "to není možné". Vize a touha dělat šťastnou práci jsou prvním krokem k jejímu vytváření. Jen tak získáváte přirozenou sílu realizovat. Mnoho lidí říká, že jsou nešťastní v práci. Když jim však položíte otázku "jak vypadá Vaše šťastná práce", neumí odpovědět.

Pokud chcete začít s objevováním šťastné práce již nyní, každé ráno si položte otázku: Co mě udělá dnes šťastným v práci? Odpověď, kterou dostanete je to, co byste měli na 100 % udělat. Pokud to budete dělat nejméně 21 dní, buďte si jisti, že budete v práci o něco šťastnější.

 

Váš DŽOB tým