dzob is preparing new platform

Kdy je čas na změnu zaměstnání?

Existují dobrá a špatná zaměstnání a dokonce taková, která Vás nutí vytrhat si všechny vlasy na hlavě. Většina z nás nemá problém střetávat se s dobrem a zlem, ale když je situace v práci neustále nepříznivá, je nejvyšší čas pomyslet na změnu zaměstnání.

Zaměřte se tedy na osm znaků, které Vám pomohou rozhodnout, zda potřebujete v práci změnu i Vy:


1. Jste nešťastní

Na světě jsou nešťastní lidé a stejně tak je milion důvodů, proč tomu tak je. Pokud máte pocit i Vy, že Vaše práce z Vás vyčerpává veškerou radost a energii, je čas posunout se o dům dál. Samozřejmě ne vždy budete mít na růžích ustláno. Někdy to bude chtít zatnout zuby a vydržet složité situace, ale vše má své hranice.


2. Máte strach chodit do práce

Kdyby měla většina z nás na výběr, asi bychom volili možnost nechodit do práce každý den. Je to zcela normální a odůvodnitelné. Většina lidí se snaží vždy, když je to možné, vymýšlet různé způsoby, jak v práci strávit co nejméně času. Pokud však cítíte pouze strach a stres z práce, je čas pomyslet na změnu.


3. Ovlivňuje Vaše zdraví

Pokud pracujete v azbestovém prostředí nebo uhelném dolu, je jasné, že Vaše práce má velký vliv na Vaše zdraví. Nicméně pokud pracujete s počítačem a jste od karcinogenů vzdálen kilometry daleko, ještě to neznamená, že Vaše zdraví nemůže být oslabeno. Chronický stres je totiž stejně škodlivý pro Vaše zdraví.


4. Krade Vám Vaše sny

Pokud se přistihnete, že práci, kterou děláte roky, vlastně nenávidíte, je čas se probudit. Možná jste jen příliš líní najít si novou práci, možná se obáváte aktuálního stavu na pracovním trhu, možná Vám chybí sebejistota odejít pryč a přimět se najít si nové, lepší zaměstnání. Ať je to jakkoliv, je na čase to změnit. Nikdy se nevzdávejte Vašich snů! Neradíme Vám dát výpověď hned a až poté hledat nové zaměstnání. Jen doporučujeme, abyste si vyhradili nějaký čas pro sebe, kdy se začnete dívat po jiných pracovních nabídkách a následně ve správný čas uskutečníte změnu.


5. Žádný prostor pro růst

Všichni se snažíme dosáhnout toho nejlepšího nebo alespoň se o to musíme pokoušet. Osobní růst a úspěch je něco, co by měl v životě pocítit každý jedinec. Pokud jste držen při zemi Vaší prací, je na čase si sbalit věci a odejít. Pokud cítíte, bez ohledu na Vaši snahu a výsledky, že Vaše současná pozice v práci je Vaší jedinou možnou, je rovněž čas na změnu.


6. Špatná práce

V době, kdy jste studovali vysokou školu nebo pracovali jako brigádník, věděli jste, že je to jen dočasný stav. Ale v reálném světě je to jinak. V práci strávíte minimálně 40hodin týdně. Možná Vám bude trvat patnáct let, než si najdete tu správnou práci, ale nezapomínejte, že Vy potřebujete najít takovou práci, která Vás udělá šťastným. 


7. Není v souladu s Vašimi hodnotami

Vykonávat zaměstnání, které máte rádi jen kvůli výplatní pásce, je jedna věc. Nicméně pokud pracujete v práci, která není v souladu s Vašimi osobními hodnotami a morálkou, jde už o závažný problém. Pokud vaše firma od Vás vyžaduje něco, čemu nevěříte, je nejvyšší čas podniknout změnu.


8. Kompletní ztráta času

Nejcennější komoditou na zemi je čas. Je pravda, že všichni pracujeme pro živobytí a to nám zabírá čas. Pokud není Vaše práce ničím jiným než ztrátou času, najděte si něco smysluplnějšího. Prostě buďte jiní, nebojte se změn.

Pokud jste momentálně nespokojeni s Vaší prací,  dělejte s tím něco. Neohánějte se vysokou nezaměstnaností nebo pocitem bezpečí ve Vaší současné práci. Následky na Vašem duševním zdraví za to nestojí. Běžte a najděte si práci, kterou budete milovat a která Vás bude především bavit.

 

Váš DŽOB tým