dzob is preparing new platform

Propuštěn, nezaměstnaný... negativní slova nedávejte do životopisu

Negativní "klíčová slova" by se v žádném případě neměla vyskytovat v životopise. Ten zasíláte potenciálnímu zaměstnavateli, abyste si vytvořili co nejpozitivnější dojem. Proto si dávejte pozor, co v životopise uvádíte.

Tak jako při setkání uděláte na druhé lidi první dojem, srovnatelný první dojem zanecháte i při odeslání životopisu. V posledních letech se opustilo od románové formy životopisu a převládá strukturovaný životopis, který je jednoduchý a přehledný a o kandidátovi poskytuje základní informace.

Běžný životopis obsahuje několik běžných slov a frází. Některé z nich však mohou působit jako zažité "klišé", proto pozor na "drobné nedostatky", které by se neměly nacházet v životopise.


Curriculum Vitae
V české formě strukturovaného životopisu se uvádí český název "Životopis". Curriculum Vitae se píše v anglické formě životopisu. Určitě jste se setkali i s pojmenováním CV. Doporučujeme v dokumentu neuvádět zkratku CV ale celý název "Životopis" nebo "Curriculum Vitae".


Propuštěn nebo kandidát hledající si práci
Můžete být ten nejpoctivější člověk na světě, ale do životopisu není třeba, abyste uváděli Váš aktuální pracovní stav. Pokud bude mít budoucí zaměstnavatel zájem zjistit tuto skutečnost, zeptá se Vás na pohovoru.


Nezaměstnaný kandidát
Slovo "nezaměstnaný" se řadí mezi negativní slova, které by se nemělo nacházet v životopise. Nezapomeňte na hlavní myšlenku vzniku životopisu. Ten má o Vás vytvořit co nejpozitivnější dojem. Skutečnost, že jste momentálně nezaměstnaní nebo jste evidováni na úřadu práce, neuvádějte.


Dobré komunikační schopnosti
I při psaní životopisů existují "klišé" slova, která jsou přebírána z více vzorů životopisů. Jedním ze slovních spojení je "dobré komunikační schopnosti". Pokud toto slovní spojení použije ve svém životopise více než 90% lidí, myslíte si, že tato Vaše schopnost bude působit důvěryhodně? Místo tohoto slovního spojení zkuste vymyslet něco kreativnější. Své dobré komunikační schopnosti budete moci "předvést" během pracovního pohovoru.


Kariérní cíle
Do životopisu neuvádějte Vaše kariérní cíle. Životopis je o prezentaci Vašich dosavadních zkušenosti, schopností a dovedností. Pokud nemáte za sebou pracovní zkušenosti ve firmě, určitě můžete uvést do životopisu některé Vaše zkušenosti a dovednosti, které jste získali během brigád nebo absolventské praxe.


Dobré mezilidské vztahy
Pokud mezi své schopnosti považujete "dobré mezilidské vztahy", dáváte do životopisu další zažité "klišé". Pokud máte dobré interpersonální schopnosti, mělo by to být zřejmé z Vašeho životopisu, tedy jak celkově životopis působí a co o Vás jako o člověku řekne.


Věk nebo datum narození
Pro kategorii lidí, kteří si delší dobu nemohou najít práci (možná i pro svůj vyšší věk), může jít o diskriminační údaj v životopise. Na druhé straně zaměstnavatel si může přibližný věk vypočítat na základě posledního ukončeného vzdělání a délce času strávené v zaměstnání. Je tedy na Vás, zda věk uvedete nebo ne. Ale věk kandidáta by neměl být nikdy kritériem pro jeho přijetí nebo vyřazení.

 

Váš DŽOB tým