dzob is preparing new platform

Máte na to vést lidi? Těchto 5 vlastností naznačuje, že zvládnete být lídrem

Neexistuje vzorec, který by jednoznačně ukázal, že máte na to stát se lídrem, šéfem či nadřízeným. Skupina výzkumníků se však podívala na to, jaké vlastnosti nejčastěji spojují lidi ve vedoucích pozicích. Výsledek přinesl pět vlastností, kterými tito lidé oplývají. Zajímá Vás, které to jsou?

1. Extrovertnost

Právě tato vlastnost je jedním z nejsilnějším předpokladem, že máte na to stát se lídrem a úspěšně zvládnete fungovat na vedoucí pozici. Být extrovertem Vaše šance zvyšuje dokonce ještě více, než kdybyste pracovali efektivně. Proč je to tak? Extroverti se totiž díky své dominance a socializačním schopnostem dokážou lépe prosadit ve skupině. A právě to je pro lídra nezbytnost.

2. Svědomitost

Nebo jinými slovy schopnost tvrdě a organizovaně pracovat. Umíte si představit lídra, jemuž by chyběla tato vlastnost? Pokud je na vedoucí pozici člověk s touto vlastností, přenáší organizovanost a svědomitost i na své podřízené a vytváří tak dobré a fungující pracovní prostředí, které se projeví i na výsledcích společnosti.

3. Otevřenost v experimentování

Lídr by se totiž neměl bát experimentovat, riskovat a zkoušet nové věci a způsoby. Totéž platí i v uvažování. Mnohým šéfům se podařilo uspět právě díky tomu, že mysleli jinak než většina. Nebáli se pustit do něčeho nového.

4. Neurotičnost

Mít nerváka za šéfa není jednoduché, proto se nelze divit, že právě pro jeho podřízené je zmíněná vlastnost velmi neoblíbená. Pravdou ale je, že mnozí lidé na vedoucích pozicích jsou neurotici. Jsou prchliví, výbušní a ne vždy se s nimi pracuje snáze. Přesto je to vlastnost, která je typická pro mnoho světoznámých lídrů.

5. Přívětivost

Odborníci tvrdí, že každý lídr funguje jinak a má odlišné vlastnosti. U větší části zkoumaných lidí, kteří působili na vysokých pozicích, se objevily vlastnosti jakou jsou přívětivost, přátelskost, respektivost. Ukázalo se totiž, že na vedoucí pozice se dostávají i lidé, kteří jsou ochotni naslouchat, jsou k ostatním přátelští, přívětiví a nepotřebují tolik ukazovat svou specifickou a odlišnou osobnost.

Váš tým DŽOB.