dzob is preparing new platform

Návod, jak úspěšně nastartovat byznys s kamarádem

Postoj lidí se při tématu začít podnikat s rodinou nebo kamarádem dělí na dvě poloviny. Zatímco jedni tvrdí, že je to nejhorší věc, kterou můžete udělat, protože podnikání Vaše přátelství rozdělí, další považují toto spojení za výhodné. Svůj pozitivní postoj odůvodňují tím, že pokud se nastaví pravidla hned na začátku, bude vše fungovat jako švýcarské hodinky.

Na začátku je třeba zanalyzovat všechny dovednosti a schopnosti, které obě strany dokážou do byznysu přinést. Být dobrými přáteli ještě neznamená táhnout za jeden konec a shodnout se v kritických situacích. Je velmi důležité doplňovat se v pracovní oblasti.

Pokud se zamýšlíte nad rozjetím byznysu s rodinným kamarádem, rodinným příslušníkem nebo svým partnerem, zodpovězte si níže uvedené otázky:

1.Věřím této osobě po všech stránkách? Mohu se na ni spolehnout? Považuji ji za rozumného člověka s vlastními hodnotami a vynikajícími schopnostmi potřebnými k práci?                                              

2.Viděl jsem někdy tuto osobu v situaci, kdy se vyžadoval podnikatelský duch a vyjednávání?

3.Má tato osoba dobré komunikační dovednosti?                                                                                 

4.Máme stejnou misi a společnou vizi?

5.Počítame s nejhorším možným scénářem, kdyby se naše cesty rozešly?

6.Jak bych se v tom případě cítil?

Pokud jste si na většinu těchto otázek odpověděli kladně, můžeme jít analyzovat další nástrahy, které Vás na společné podnikatelské cestě mohou postřehnout. Počítejte s tím, že každý, kdo startuje byznys, by měl mít svou vlastní motivaci, a proto by se neměl zabývat tím, jak motivovat svého obchodního partnera.

Pokud se rozhodnete pustit do společného podnikání, nezapomínejte na tyto zásady:

1.Začněte podnikání s někým, kdo má vůči Vám dostatečné množství respektu a obdivu
Na podnikatelskou dráhu byste měli šlápnout s někým, s kým se doplňujete v profesních dovednostech, s někým, koho obdivujete pro jeho sílu, inteligenci či racionální přístup k problémům. Vaše vzájemná úcta udělá zázraky, upevní vzájemnou důvěru a bude doplňovat Vaše obchodní partnerství.

V byznysu je důležité mít pracovní úkoly rozdělené. Zatímco Vy jste například dobrý v inovacích a komunikaci, Váš obchodní partner by Vás měl doplňovat po dalších stránkách - technické nebo ekonomické. Je vynikající, pokud si všechny úkoly v rámci Vaší firmy víte spravovat sami. Ušetříte tak například na externích firmách.

2.Řiďte se vlastní intuicí
Intuici můžete využít zejména tehdy, když pracujete s člověkem, kterého znáte už delší dobu, a nechcete ztrácet čas jeho poznáváním. Snadněji se pak můžete vcítit do jeho kůže a rozdělit si úkoly podle Vašich předpokladů.

3.Vyčleňte si prostor i na ostatní přátele a čas prožijte i mimo kancelář
Je možné, že podnikání bude zejména v prvním roce jako Vaše dítě, kterému budete věnovat velkou pozornost. Nezapomínejte však i na Vaše přátele. Příliš často je neodmítejte, změna prostředí Vám prospěje a pomůže načerpat novou inspiraci.

Nezapomeňte na poslední věc: důvěra by měla mít ve Vašem společném byznysu první místo, bez ní se daleko nepohnete.

Váš tým DŽOB