dzob is preparing new platform

Nikdy jste na pohovoru nelhali? Zřejmě děláte chybu, tyto lži si dovolit můžete.

Existují lži, které budete pravděpodobně muset říct, abyste novou práci získali. Nejdůležitější je uvědomit si hranice. Jednoznačně nelžete o svých schopnostech, je přece bezpředmětné získat práci, kterou ve skutečnosti neumíte dělat. Také si nevymýšlejte pracovní zkušenosti, které neexistují. Podobná fakta se totiž dají velmi snadno ověřit a také mají tendenci vyjít najevo v nejnevhodnější chvíli.Některé polopravdy, trochu přehánění a menší nevinné lži ve Vašem životopisu či na pohovoru jsou však v pořádku.

Pracoval jsem jen v těchto třech firmách                                                                                                                                

Pokud jste někde pracovali jen velmi krátkou dobu, zda jste odešli ve špatném, například Vás vyhodili kvůli chybě, nemusíte si pracovní zkušenost dávat do životopisu. Ten je přece Vaším marketingovým nástrojem, ne shrnutím všeho, co jste kdy v životě udělali. Zahrňte proto jen relevantní a zejména pozitivní zkušenosti.

Se všemi bývalými kolegy jsem vycházel skvěle

Nikdo nedokáže mít rád každého a na každém pracovišti je pár složitých povah. Přesto byste svému potenciálnímu zaměstnavateli měli říct, jací skvělí byli Vaši bývalí kolegové a jakou poctou bylo pro Vás s nimi pracovat. Cokoliv jiného bude znít jako stížnost.

Mezi mé záliby patří četba, cestování, charitativní práce                                                                                               

Pokud Vaše skutečné koníčky zahrnují pivo, popcorn a sledování televize, raději se tím před možným budoucím šéfem nechlubte. Pokud se chystáte seznam zájmů ve Vašem životopisu skutečně uvést, vzpomeňte jen takové, které mají nějaký vztah s firmou nebo prací. Organizuje daná společnost pravidelný charitativní prodej koláčů? Pak mezi Vaše oblíbené činnosti patří pečení a charita.

Můj poslední šéf byl skvělý

Nejčastějším důvodem proč lidé odcházejí z práce bývá jejich vztah s nadřízeným, ale to není informace, se kterou byste se měli svěřovat. Raději řekněte, že Váš šéf byl skvělý vůdce a hodně jste se od něho naučili. Stěžovat se na bývalé nadřízené se obvykle nevyplácí.

Ze svého současného zaměstnání odcházím proto, že Vaše nabídka je příliš dobrá na to, abych ji odmítl

Skutečný důvod proč z místa odcházíte má zřejmě něco společného se šéfem, kolegy, prací samotnou nebo platem. Na pohovoru však raději řekněte, že důvodem je nabídka od jejich společnosti. Vždy jste na podobný postup čekali a nemůžete se dočkat, kdy budete moci začít pracovat.

Váš tým DŽOB