dzob is preparing new platform

Pokud chcete dobrou práci, jeden talent nestačí

V dnešní době je v kurzu člověk, který ovládá nejen jedno řemeslo, ale člověk multifunkční. Jednoduše řečeno, čím více dovedností člověk ovládá, tím má vyšší pravděpodobnost, že o jeho osobu bude větší zájem.

Jedním z příkladů v dnešní době je například práce webdesignéra, která zahrnuje někdejší dvě profese, grafika a programátora. Dnes se od této profese očekává hotový fullservis. Důležité je, aby člověk sledoval nejnovější designové trendy, věděl programovat v HTML jazyce a ovládal CSS styly. Vhodné by také bylo, kdyby uměl dobře komunikovat s klientem a mohl chodit na setkání s obchodním zástupcem společnosti.

V dnešní době můžeme dokonce mluvit o spojování více pracovních pozic do jedné. Práce jednoho člověka tak může být rozdělena mezi více kolegů. Pokud jste byli jedním z těch, kterým přidali práci, určitě Vás tato zpráva nepotěšila. Nicméně dnes se už možná na tuto změnu díváte z jiného úhlu pohledu. Získali jste nové pracovní zkušenosti. Zkuste je proto využít ve svůj prospěch a do životopisu si uveďte další náplň práce. Je možné, že tak zaujmete Vašeho nového zaměstnavatele.

Pěstujte všechny talenty, které máte

Lidé, kteří se během svého života zaměřili na dosažení pouze jednoho cíle, se často domnívají, že mají talent pouze na jednu věc. Mnozí však mají své koníčky nebo zájmy, na které nesmí zapomínat. I když není možné se v nich zdokonalit a dopracovat až k profesionální dráze při zaměstnání, jejich využití a vědomí, že je máte, Vám může přinést i trochu "slunce" do stereotypní činnosti v práci.

Pokud žádáte o práci, která zpočátku vypadá standardně, Váš "talent" a Vaše další schopnosti Vám mohou přinést výhodu oproti ostatním uchazečům.

Uveďte si Vaše záliby a koníčky i do životopisu

Spousta lidí dělá chybu, že si některé pasáže v životopise nebo v motivačním dopise doslova zkopíruje z volně stažitelných přepsaných šablon. Zapomínají, že právě uvedením svých zálib mohou nadchnout budoucího zaměstnavatele.

Napište si na papír pořadí koníčků, od nejčastěji prováděných až po nejméně prováděné. Přiřaďte těmto koníčkem číslo oblíbenosti od 1 do 10 bodů, přičemž deset bodů znamená nejvyšší hodnotu. V tomto pořadí je pak uveďte do svého životopisu. Někdy Vám mohou tyto dovednosti pomoci získat práci, i když v dané oblasti nemáte přímé zkušenosti.

Pokud nevidíte velkou budoucnost ve Vaší práci, pusťte se do aktivní činnosti jedné z Vašich zálib.


Multifunkční zaměstnanec je IN

Lidé, kteří dokážou společnosti nabídnout kromě jednoho talentu i další dovednosti a tedy přidanou hodnotu, jsou více žádaní.

Pokud máte například zkušenosti s prodejem produktů nebo služeb, firmě byste mohli pomoci například i další činností - propagací. Pokud k tomu ještě přidáte možnost spravovat fanouškovskou stránku na sociální síti, máte o dva body navíc. I tímto způsobem překročíte hodnotu tradičního zaměstnance.

Pokud jste svým multitalentem zaujal budoucího zaměstnavatele, nezapomeňte na určení hranic při pracovních aktivitách. Vaše práce může vypadat, že zvládnete pracovní aktivity i za dvě osoby. Proto se o přesných úkolech promluvte se zaměstnavatelem, aby Vás Vaše práce nepřivedla do pracovního stresu neb až do samotného vyhoření.

Při pracovních pohovorech nezapomínejte na to, že pokud firmě můžete nabídnout více, zvyšujete si své šance uspět. Potom je už jen důležité umět správně ukočírovat svou roli.

 

Váš tým DŽOB