dzob is preparing new platform

Potřebujete motivaci? Nestěžujte si, ale diskutujte

Lidé častokrát vyprávějí o demotivující práci. Stěžují si v okolí na své problémy nebo vyprávějí o nečinnosti svých kolegů. Čas od času si přečtou nějaký motivující článek, souhlasí s radami v něm, ale už za pár hodin zapomenou na všechny moudré rady. Pokud patříte mezi ty lidi, kteří touží v práci uskutečnit pokrok a být správně namotivovaní, zastavte se nad jednotlivými body a popřemýšlejte o nich. Přivedou Vás k motivaci.

Motivační rady:

1. Diskutujte - nestěžujte si
Jak často se stěžujete na práci druhých lidí? Snadno se najdou chyby na ostatních, těžší to je už na Vás samotných. Myslíte si, že máte oprávněný důvod stěžovat si, ale k ničemu Vám to nepomůže. V nejhorším případě budete sami demotivovaní. Pokud to uděláte, zasloužíte se pouze o to, že si budete neustále připomínat v jak špatném pracovním prostředí pracujete.

Připomeňte si, že ještě stále máte "v rukou" silnější motivaci "diskutujte - nestěžujte si". Ptáte se však, jaký je v tom rozdíl? Pokud se rozhodnete pro cestu diskuse, pokoušíte se najít vhodné řešení. Pokud si pouze stěžujete, celé své soustředění zaměříte pouze na problém, ale ne na jeho vyřešení. Proto si se svými kolegy povídejte, abyste získali méně zaujatý názor, než je ten Váš, na danou věc.

2. Snažte se porozumět
Další silnou motivační frází je "poslouchejte s porozuměním". Jak často posloucháte svého kolegu, jen proto abyste mu odporovali v tom, co řekl? Pokud názor svých kolegů ignorujete a urputně si prosazujete své názory a myšlenky, nemůžete si stěžovat na špatné pracovní prostředí.

Pokud budete v budoucnu vystaven podobné situaci, snažte se vyslechnout si názor Vašeho kolegy až do konce a snažte se ho pochopit. Někdy je poslech důležitější, než samotná odpověď.

3. Mluvte s druhými lidmi s porozuměním
Analyzovali jste někdy Váš projev v práci? Jak často jste ranili druhé lidi tím, že jste něco nesprávně řekli? Možná byste se měli zamyslet nad svým projevem. Pokud používáte nelaskavé slova a často se opakující vtipy, nevyhnutelně si kolem sebe vytváříte nezdravé prostředí nejen pro sebe, ale i své kolegy. Proto do kolonky motivujících frází se řadí i ta další: "povídejte si s porozuměním".

Málo lidí, a patří mezi ně také nadřízení pracovníci, umí vyzvednout dobré vlastnosti svých kolegů a pochválit je. Pokud se zaměříte na dobré vlastnosti Vašich kolegů a jejich kvality, dodá Vám to také pocit štěstí.

Tip: Zkuste udělat v práci malý experiment. Během několika týdnů říkejte pouze pozitivní věci o Vašich spolupracovnících. Například, během jednoho měsíce si zvolte každý den jednoho kolegu, kterému uštědříte pár pozitivních zpráv - pochválíte ho, nebo vyzvednete jeho kvality. Nevynechejte ani ty kolegy, které nemáte moc v lásce. Po tomto experimentu už jen čekejte na to, jak se Váš život v práci mění a jak se budete sami cítit v práci více motivováni.

4. Pomáhejte - neskrývejte se
Pokud máte v práci příležitost, abyste pomohli svým kolegům, ať už svou radou nebo názorem, udělejte to. Čím více budete pomáhat druhým lidem a nebudete se "zašívat" pod stolem, když budou druzí vyžadovat pomoc, tím budete šťastnější. Tímto způsobem si budujete Váš vztah s ostatními lidmi ve Vašem okolí a budujete si síť, ať už soukromých nebo pracovních kontaktů. Nezapomeňte, že vše se Vám jednou vrátí a Vaši pomoc Vám někdo oplatí v jiné podobě.

Existují však i další silné motivační fráze a slova, které Vám pomohou, abyste v práci zůstali motivovaní. Zkuste však začít s těmito čtyřmi. Řeknete si, vždyť to není problém, ale není to až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. U někoho to může trvat nejen pár týdnů, ale až měsíců, než to bude mít nějaký motivační přínos. Pokud však budete schopni uplatnit motivující fráze ve svém životě, zanedlouho uvidíte i motivaci sami na sobě.

 

Jak se říká, každý by měl začít u sebe

Váš DŽOB tým