dzob is preparing new platform

Práce si mě najde sama... omyl!

Většina absolventů středních a vysokých škol se trápí, kde skončí po škole. Alarmující jsou i vysoká čísla nezaměstnaných mladých lidí. Někteří z nich si však řeknou, že se o práci bát nemusí. Během školy do nich totiž vštěpovali vzorec: škola + titul = zaměstnavatelé se budou o mě bít.

Zkušenosti s "odvážnými" absolventy mají i personalisté z různých agentur. Otestovali si je při nabídce práce: Junior Java developer, kterou vyvěsili na internet. Pracovní nabídka byla vhodná pro zkušeného člověka v Java programování, vhodná však i pro absolventa, který již pracoval na několika projektech s využitím programu Java.
Získali velké množství životopisů a cíleně oslovili i několik absolventů s potřebnými zkušenostmi. Z jejich pohledu to byl krok správným směrem, nicméně je však překvapily některé reakce. "No, zajímavá nabídka. Zatím však na pohovor nepřijdu, právě jsem skončil školu a dal si své CV na pracovní portál. Já mám zkušenosti s různými metodami na manipulaci s objekty, ArrayListem... Asi nerozumíte, co říkám... Víte, o mě se firmy poperou." O čtyři týdny se však absolovent sám přihlásil a požádal o pohovor. Zbytečně si však svou reakcí snížil svůj kredit nejvhodnějšího kandidáta, protože čtyři týdny jsou při takové pozici už příliš dlouho.

Specialista ve své oblasti si uvědomuje, jak široká je jeho oblast, a ve které je neustále prostor pro rozvoj. Souhlasí s výrokem Sokrata - čím více se učíš, tím více zjišťuješ jak málo víš. Absolvent s příliš málo zkušenostmi a svým postojem "však firmy se o mě poperou" pouze zbytečně demonstruje mělkost svých znalostí a zkušeností. Proto radíme absolventům škol.


Rady pro absolventy škol:


1. Získávejte co nejvíce zkušeností již během studia, zapojujte se do projektů, najděte si brigádu.
2. Buďte otevření novým informacím a možnostem. Takhle si budete pořád vědomi potřeby neustálého prohlubování vašich zkušeností a informací.
3. Práce je cenná aktivita, proto si važte jakékoliv možnosti, která vám je nabídnuta. Nikdy nevíte, co vám život ještě přinese.
4. Personalisté pracují pro danou oblast často již delší dobu. Ví, o čem mluvíte, když prezentujete své  zkušenosti nebo umí alespoň porovnat kvality  uchazeče s jinými kandidáty.
5. Buďte aktivní při hledání práce. Práce si vás může někdy najít i sama, ale obvykle ne právě ta, kterou chcete. A můžete začít hned teď.

 

 Váš DŽOB tým