dzob is preparing new platform

Proč nemůžete najít práci, kterou máte rádi?

Stává se Vám často, že se ráno vzbudíte a zeptáte se sami sebe, zda máte práci, kterou jste chtěli dělat nebo zda jste ve správném zaměstnání? Je toto Vaše kariérní cesta? Jste spokojeni s vlastním rozhodnutím? Pokud máte takové otázky, potěšíme Vás, nejste jediní. Většina lidí není spokojena s prací, kterou vykonává.

Pokud nemůžete najít práci, kterou byste měli rádi, pravděpodobně nastal problém při jednom z těchto bodů:

1. Tvrdá práce
Tvrdě makej a potom budeš úspěšný. Takto zněly kdysi rady prarodičů nebo rodičů. A měli pravdu. Pokud se někdo stal v životě úspěšný, za jeho úspěchem se pravděpodobně skrývaly dlouhé hodiny práce. Nicméně hodiny strávené nad prací, kterou tito lidé vykonávali s radostí, se nepočítaly. Není důležité, kolik hodin děláte, ale zda to, co děláte považujete za práci nebo za zábavu.

Pokud skutečně toužíte po skvělé práci, určitě dostanete příležitost, ale budete muset tvrdě makat, abyste svou šanci nepropásli.
     
2. První dojem
Lidé mají tendence idealizovat si svět, idealizovat si práci nebo lidi. Americká studie zjistila, že stále více lidí si hledá práci podle atraktivnosti. Buď je na první pohled nadchne společnost, pro kterou by chtěli pracovat nebo pracovní pozice dobře zní. Nechají se zlákat a když přijdou do pracovního procesu, zjistí, že měli příliš vysoká očekávání. Zaměstnanci zjistí tuto skutečnost do šesti měsíců od nastoupení do nové práce.

Lidé, kteří měli velká očekávání jsou nešťastní, hodnota jejich práce je minimální a škodu nezpůsobují pouze sobě, ale i společnosti.
     
3. Vášeň
Více lidé Vám řekne, že štěstí v práci a úspěch můžete mít, pokud Vám nechybí vášeň pro to, co děláte. K vášni je však třeba ještě přimíchat "dětskou" zvědavost, bez níž žádný člověk nenajde rovnováhu, štěstí a úspěch v životě. Hledání práce, kterou byste milovali, vyžaduje, abyste prováděli něco vášnivě zvědavé. Abyste si to dokázali představit, tak uvedeme příklad. Můžete být vášnivý běžec, který nemá přirozenou touhu ani schopnost účastnit se světových závodů, ale můžete být přirozeně zvědaví, jak je možné, že lidé, kteří se účastní závodů dosahují světových rekordů. Pokud Váš talent, silné stránky, vášeň a zvědavost jsou synchronizovány, můžete se přiblížit k dosažení rekordů.
     
4. Peníze
V lidské existenci nebyly peníze nikdy tak důležité jako nyní. Kdybyste se však nedívali na platové ohodnocení, vybrali byste si stejné povolání? Je důležité si vybrat takovou práci, kterou máte rádi a nebýt finančně vázán k práci, kterou nechcete.

Položte si otázky před výběrem vhodné práce:

1. S jakou prací bych se rád chlubil před ostatními?
2. Co by společnost musela udělat, abych pocítil radost z práce a mohl své pocity sdílet s ostatními?
3. Pokud by peníze nebyly rozhodujícím faktorem při výběru práce, co bych vykonával?
4. Co umím dělat nejlépe?
5. Nechybí mi vášeň v práci, kterou dělám?
6. Toužím vzdělávat se v mém oboru?
7. Jaká práce by mě bavila celý život a proč?

 

 Váš DŽOB tým