dzob is preparing new platform

Slova, kterým se raději vyhněte při rozhovoru o mzdě

Vzpomínáte si na Vaši poslední pracovní pozici a jaký plat jste měli v tomto zaměstnání? Vyjednali jste si v aktuálním zaměstnání vyšší mzdu? Existuje nepsané pravidlo, že každá změna zaměstnání s sebou přináší vyšší plat.

O představě o výši mzdy si nejčastěji povídáte na pracovním pohovoru a při vyjednávání o zvýšení platu v aktuálním zaměstnání. Zatímco v prvním případě dostanete prostor k vyjádření se, v druhém případě byste si měli počkat na správné načasování. O zvýšení platu nežádejte v době, kdy se firmě nedaří, nemá uzavřené dostatečné množství obchodů a nesplňuje plány k dosažení požadovaného hospodářského výsledku.

Pokud se však právě rozhodujete, že změníte zaměstnání, máte šanci, abyste si vyjednali vyšší plat. A jakým slovům byste se měli vyvarovat při rozhovoru o výši platu? Poradíme Vám...

1. Omlouvám se
Ženy se obvykle omlouvají za zbytečné a nepodstatné věci. Omluva nepatří do vyjednávací místnosti, protože snižuje váhu argumentu. V žádném případě při vyjednávání měsíční mzdy, ať už v novém zaměstnání nebo v současném zaměstnání, nepoužívejte větu jako: "Omlouvám se, že si ptám vyšší částku peněz, ale mám pocit, že si ji zasloužím".

2. Moje tržní cena je ...
Výši platu nadsaďte. Pokud si zaměstnanec řekne zvýšení platu o 5 procent a jeho požadavek je přijata, bude si vyčítat, že si mohl vyjednat vyšší plat, než mu byl schválen. I to je jeden z důvodů, proč by si lidé měli říkat o vyšší částku, než ve skutečnosti chtějí. Při vyjednávání o výši platu vám však nesmí chybět správné argumenty. Pokud se již jednou pustíte do vyjednávání Vaší mzdy, musíte si být jisti částkou, kterou jste řekli před zaměstnavatelem. Nemůžete zpochybňovat částku, kterou jste již vyřkli. K pochybnostem byl čas před samotným rozhovorem, kdy jste si mohli zjistit průměrný plat na Vaší pracovní pozici. Nikdy také nezačínejte vyjednávání s žádostí o návrh druhé strany. Není na tom nic špatného, pokud si například rozhovor o vyjednávání nacvičíte s kamarádem nebo známým. Pak byste neměli být zaskočeni argumenty druhé strany. Buďte proto připraveni na každou jednu otázku ohledně mzdy.

Na pracovním pohovoru je to jednodušší. Svou požadovanou částku řeknete před manažerem nebo personalistou. Tehdy můžete dostat otázku, jaká je Vaše minimální a jaká maximální požadovaná částka.

3. Ano, přijímám
Pokud jste v pozici osoby, kdy Vám cenu práce navrhuje druhá strana, tuto nabídku hned nepřijímejte. Je vhodné provést si průzkum o výši platu dle vašeho odvětví, abyste měli přehled. Když si však nejste jisti výší mzdy a chcete si to promyslet, můžete slušně odmítnout druhou stranu ze slovy: "Cením si Vaši nabídku, ale musím si to ještě rozmyslet".

4. Ne
Slovo "ne" je tak silné, že pokud se rozhodnete odmítnout návrh, uzavřete celý rozhovor a zároveň i celou dohodu o vyjednávání. Nepoužívejte slovo "ne" ani v případě, pokud budete cítit, že jste se ocitli ve slepé uličce. Nechte si vždy prostor pro diskusi a rozhovor raději uzavřete se slovy, že potřebujete čas na rozmyšlenou.

 

Váš tým DŽOB