dzob is preparing new platform

Tajíte, že jste přišli o práci? Úplně zbytečně

Přijít o zaměstnání není žádná slast, ale je třeba si uvědomit, že v dnešní době to není nic neobvyklého. Člověk v této situaci má pocit, že selhal a netuší, jak vysvětlit lidem v okolí, proč o práci přišel. Ačkoliv důvody ztráty zaměstnání mohou být různé, výsledek je podobný. Zaevidujete se na Úřadu práce a začnete s novým hledáním práce svých snů.

Žádné obavy

Možná jsou Vaše obavy z toho, jak to říct okolí, zcela zbytečné, stejně jako pochybnosti o sobě samém. Vzhledem ke stresu a nepříjemnému stavu, ve kterém jste se ocitli, totiž zapomínáte na důležitou věc. A to, že lidem, kteří Vás znají a mají Vás rádi, nemusíte zdůvodňovat, proč jste o práci přišli, ani jim dokazovat, jak moc schopní jste. Oni to vědí a s největší pravděpodobností znají i podmínky, v jakých jste pracovali. Tito lidé Vás jistě podpoří a je možné, že Vám i řeknou: „Hurá! Konečně!“ Jsou to lidé, na kterých Vám záleží, a na které se můžete kdykoliv spolehnout. Nezapomeňte, že informace o ztrátě zaměstnání se zpravidla dlouho v tajnosti neudrží. Dejte proto stranou ostych a pokuste se o tom mluvit otevřeně, hlavně o možnostech řešení této situace.

Neskrývejte se

To, jak se vyrovnáme se ztrátou zaměstnání, závisí na mnoha faktorech a velký vliv na to má i zvyk na určitý standard. Dělejte, co cítíte a neřiďte se tím, co si o tom myslí druzí. Máte teď možnost se na pár měsíců zastavit, odpočinout si, vyčistit si hlavu a třeba i nabrat nový směr ve svém životě a kariéře. Důležité je zachovat si pocit užitečnosti a smysluplnosti, který napomůže překonat obtížné životní období a nepodlehnout smutku a depresivním náladám. Věnujte se nyní aktivitám, které Vás baví, využijte volného času k budování osobních vztahů.

Jak dál?

Někdy lpíte na svých plánech a představách, které Vám brání vidět alternativní možnosti. Často Vás i vedlejší cesty mohou dovést k uspokojivému cíli. Může být těžké srovnat se s tím, že některé věci nejdou přesně podle Vašeho plánu, ale dějí se samospádem. Stejně jako tomu bylo v případě Vaší ztráty zaměstnání. Pokud se Vám však podaří přijmout tento fakt, neusnout na vavřínech a nezahořknout, ale naopak na sobě a svém osudu tvrdě zapracovat, můžete očekávat, že se Vaše naděje naplní a přijde další, úspěšná a produktivní fáze Vašeho života.

 

Váš DŽOB tým