dzob is preparing new platform

Žádný strach z nováčků, konkurent je přece kdokoli

Vybudovali jste si ve firmě jméno, kolektiv je Vám víceméně nakloněn, rýsují se pro Vás zajímavé pracovní vyhlídky a najednou se objeví někdo, kdo Vám vezme vítr z plachet? Pokud jste svoje pracovní postavení vybudovali opravdu čestně a dřinou, určitě nebudete typ, který by nového člena týmu vnímal jako nežádoucího vetřelce. Pokud je nováček skutečně chytrý, dejte mu šanci!

I s vyrovnanou povahou může zamávat, když se musí vzdát některých svých ambicí ve prospěch někoho jiného. Ale pokud jde o šikovného člověka, který může přinést firmě větší užitek, než dokážete Vy sami, nezbývá Vám nic jiného, než tento fakt přijmout a respektovat. Vzdorovat, házet konkurenci klacky pod nohy, je naprosto zbytečné a hloupé, počítejte s tím, že vždy se to obrátí proti Vám. Daleko více stoupnete v ceně, pokud využijete svých dosavadních pracovních zkušeností a nabídnete nováčkovi nejen spolupráci, ale případně i pomoc a podporu.

Žárlíte na nováčka? Přestaňte!

Nový kolega může být mladší, fyzicky i psychicky zdatnější, rychle zapadnout do kolektivu a tím pádem Vás přirozeně odsunout na druhou kolej. Už se Vám to stalo? Pokud to nováček neudělal násilně a zákeřně, neměli byste vymýšlet plán, jak se nového zaměstnance zbavit, ale snažit se zůstat nad věcí, nechat mu prostor. Vzpomeňte si, jak jste jednou začínali v zaměstnání Vy a možná právě Vy jste také někoho zastínili. Noví zaměstnanci totiž mohou otestovat Vaši povahu a charakterové vlastnosti. Pamatujte na to, že každý nový zaměstnanec je vystaven obrovskému tlaku z nového prostředí, kolegů, atmosféry na novém pracovišti. Neví, co si může dovolit k ostatním a jeho první dny jsou často doprovázeny stresem. Nové kolegy nikdy nepodceňujte a věnujte jim svoji pozornost od prvního dne, třeba Vás nakopnou k novým nápadům a myšlenkám. Snažte se, aby se nováček od začátku cítil ve firmě potřebným.

Jako tým dosáhnete větších úspěchů

Být vedoucím, ať už oficiálně zvoleným, nebo díky přirozené autoritě, je zejména o odpovědnosti. A to je nelehký úkol, proto byste měli vítat nové posily, působit týmově, poskytnout prostor i jiným a sobě dopřát občas i trochu relaxu. Možná si to neuvědomujete, ale i když myslíte své jednání v dobrém, druzí to tak vidět nemusí a obě strany uvítají nějaké to osvěžení pracovní atmosféry v podobě nového zaměstnance. Ukažte proto pokoru a respekt, dejte šanci tomu, kdo si ji zaslouží. Zhluboka se nadechněte, vyberte si dovolenou a vraťte se s novou energií.

 

Váš DŽOB tým