dzob is preparing new platform

Zbytečné chyby, při psaní CV

I přesto, že na téma dobrého CV uchazečem pravidelně radí odborníci a dělí se s nimi o různé užitečné tipy, personalisté stále dostávají životopisy, které je umí překvapit. Podívejte se, jaké zbytečné a neuvážené chyby Češi ve svých životopisech neustále opakují.

Vychvalují se

Jejich profil dokonale koresponduje s pracovní nabídkou, jsou ideálním kandidátem, perfektní volbou pro zaměstnavatele. Někteří uchazeči jsou schopni i toto napsat do svého CV, motivačního dopisu či doprovodného e-mailu. Nechte na personalisty, ať sami posoudí, zda jste tím nejvhodnějším z kandidátů. Jinak budete vypadat jako chlubiví.

Mají životopis v excelové tabulce

Originalitě se meze nekladou, životopis by však měl být čitelný. Pokud ho celý zarámujete do tabulky s úzkými řádky, jeho rozluštění bude nadlidský výkon.

Používají infantilní e-mailovou adresu

Ještě stále se najdou uchazeči, kteří jsou schopni do svého životopisu uvést e-mailovou adresu jako bombulka16, helldancer1 nebo ghostplaylist42. Pamatujte si, Vaše e-mailová adresa by měla být ve tvaru Vašeho jména a příjmení, ne pod různými podivnými či infantilními přezdívkami.

Uvádějí zbytečně detailní informace

Pokud jste absolvovali školení, není nutné vypisovat, ve kterých dnech přesně, od kdy a do kdy. Rovněž se nemusí uvádět jméno a příjmení do dvou řádků. Šetřete místo na důležité věci jako např. Vaše vzdělání, pracovní zkušenosti a dovednosti.

Uvádějí rodinný stav a osobní informace

Zaměstnavatel nemá právo zjišťovat, zda jste vdaná / ženatý, a jestli máte děti. I přesto to mnoho uchazečů stále uvádí ve svém životopise. Tyto informace zde však rozhodně nepatří a nejste povinen na ně odpovědět ani na pohovoru.

Dělají překlepy v názvu jejich zaměstnavatelů

Překlepy dělají při názvech společností, ve kterých již pracovali. Takovou nešťastnou náhodou mohou vzniknout vtipné, ale i nevhodné názvy, které by personalista nemusel pochopit.

Používají nevhodnou fotografii

Například z koupelny, z dovolené či z oslavy považují za svou nejlepší, na níž se sami sobě líbí, do životopisu se však rozhodně nehodí. Rovněž není vhodné používat fotografii upravenou různými "uměleckými" filtry. Do CV se hodí profesionální fotka. Je dobré, pokud si vezmete na sebe elegantní oblečení. Nemusí to být sako či kostým, pánům postačí košile, dámám halenka. Na fotografii by měla být zachycena horní polovina Vašeho těla.

V životopisu chybí úprava

Nečitelný životopis je náročný na personalistovu pozornost. Proto je dost možné, že pokud se v něm bude snažit zorientovat, ale půjde mu to jen těžko, životopis skončí velmi rychle v kategorii nevyhovující. Dejte si pozor na tyto chyby:

- Špatné formátování

- Nečitelné písmo

- Neuvedení jména jednotlivých částí CV (vzdělání, pracovní zkušenosti, znalosti a dovednosti)

Nepoužívají interpunkci

Především mladí lidé mají problém psát s interpunkcí. Komunikace na sociálních sítích způsobila, že chceme psát rychle a úsporně, na háčky a čárky proto nezbývá čas. To se však přenáší i do oficiálních dokumentů, kde je část textu psaná správně a část bez interpunkce. Působí to však, jako kdybyste svůj životopis dali dohromady za pár minut a ani si ho po sobě nezkontrolovali.

Neuvádí základní údaje

Představte si, že si personalista otevře životopis a neuvidí ani jméno, ani kontaktní údaje, jediné, co vidí, jsou roky a názvy společností. Životopis má svou předepsanou formu, nezanedbejte ji.

Nedodržují časový sled

Zapamatujte si pravidlo, že při popisování vzdělání či pracovních zkušeností se postupuje od současného k tomu minulému. Potenciálního zaměstnavatele zajímá, kde jste pracovali naposledy, případně kde jste aktuálně zaměstnán. Poslední pracovní zkušenost je totiž nejrelevantnější. Také si dejte pozor, abyste v těchto údajů nepřeskakovali, dodržujte časový sled.

Tým DŽOB