dzob is preparing new platform

Žijete od výplaty k výplatě? Toto jsou 4 jednoduché kroky, jak si můžete ušetřit pěkné peníze

Co když byste se mohli zbavit dluhu a začít šetřit peníze v jednoduchém plánu, který má jen čtyři kroky? Pokud hledáte způsob, jak se zbavit půjček a vytvořit si finanční rezervu, tyto rady jsou pro Vás jako ušité. Na to, aby se do Vaší peněženky dostalo více peněz, nepotřebujete změnit práci či najít si další. Stačí, když se pár minut denně věnujete svým financím. Podívejte se na tyto 4 jednoduché kroky, které Vám pomohou ušetřit si pěknou sumu peněz.

1. Založte si nový bankovní účet a proveďte startovací vklad

Proč nový účet? Protože mít separátní účet, ze kterého se peníze jen těžko vybírají, je něco, co potřebujete, pokud si jednoduše neumíte odložit peníze stranou. Výhodou je, že dnes můžete mít bankovní účet zdarma, je tedy snadné si jej vytvořit a posílat na něj pravidelně Vámi zvolenou částku peněz. Čím více se bude objem peněz na účtu zvětšovat, tím více budete motivováni odkládat si. Naše doporučení je převést peníze na tento účet vždy v den, kdy přijde výplata. Nečekejte na konec měsíce, tehdy jsou na účtu většinou jen "drobky". Proveďte tedy, jakmile Vám přijde mzda, peníze na nový účet. Kolik? To závisí na rozpočtu, který si stanovíte. Více o něm najdete v následujícím bodě.

2. Stanovte si rozpočet a dodržte ho

Kolik peněz potřebujete na splátky a účty? Kolik peněz potřebujete na nákup potravin a chod domácnosti? Vaše peníze, ať už v mysli, nebo na papíře, rozdělte na hromádky. Započítejte zde určitě i částku, kterou si chcete odkládat a myslete i na to, kolik korun si vyčleníte na to, abyste si udělali radost. Zaplaťte nejprve vždy to nejdůležitější (splátku půjčky, nájemné, elektřinu, ...) a potom zacházejte s částkami, které jste si vyčlenili.

3. Analyzujte své bankovní výpisy a účtenky

Nevyhazujte neotevřené výpisy, věnujte jim dostatek času. Dobře se podívejte, na co přesně šly Vaše peníze. Zaměřte se i na drobné výdaje, když se totiž sčítají, dohromady umí udělat pěknou částku. Analyzujte, na co jste nejčastěji utratili Vaše peníze a zjistěte, zda to byly opravdu nezbytné výdaje. Na základě Vašich zjištění si udělejte plán a strategii na další měsíc. Pokud jste například v předchozích týdnech utratili spoustu peněz za oblečení, vyhýbejte se obchodem a butikům či nakupování přes internet.

4. Vytvořte si nový zdroj příjmu

Rádi pečete? Nabídněte své cukrářské schopnosti jiným. Máte volný pokoj v bytě? Dejte jej do pronájmu. Umíte hrát na klavír? Nabízejte soukromé hodiny. Zamyslete se, jakým způsobem zajistíte, aby Vám na Vaše konto pravidelně přibývalo alespoň pár korun. Tyto peníze, které vyděláte, ihned přesměrujte na zvláštní účet s úsporami.

Váš tým DŽOB