dzob is preparing new platform

Chyby, které dělají kandidáti při hledání práce

Mnoho kandidátů se stěžuje, že posílají hromady životopisů a nikdo se jim neozve a nedostanou pozvání ani na pracovní pohovor. Nepřipouštějí si však, že by při hledání práce mohli udělat nějakou chybu.

Nejčastější chyby kandidátů:

1. chyba: Úprava životopisů a doprovodné texty
Jelikož zaměstnavatelé dostanou stovky životopisů na pracovní pozici, všímají si nejen odborné předpoklady kandidátů, ale i úpravu zaslaných dokumentů (životopis a motivační dopis), jakož i formulace v těle emailu. Nejčastější chybou v životopisech je, že lidé nesetřídí pracovní zkušenosti a vzdělání od současného, až po starší, tak aby data seděli chronologicky. Často se také stává, že si lidé mění data v životopisu, aby jim nevznikla časová mezera.

2. chyba: Omezené hledání práce
Kolik zdrojů na hledání práce využíváte a kolik životopisů jste poslali za poslední týden? Neposílejte svůj životopis pouze na ty pracovní pozice, kde splňujete všechny předepsané kritéria. Pošlete i na ty, kde si myslíte, že jejich splňujete na 70 nebo 80 procent. Pokud toužíte získat zajímavou práci, na kterou nemáte dostatečnou kvalifikaci, dokažte, že stojí za to, Vás pozvat na pracovní pohovor a potřebné dovednosti dokážete nabrat velmi rychle během zapracování. Do motivačního dopisu uveďte vaše reference, nebo zkušenosti, jak rychle jste se dokázali zapracovat v předchozích zaměstnáních a co všechno jste se při práci naučili. Připravte si taky odpoveď na otázku, z jakých důvodů jste odešli z posledního zaměstnání.

3. chyba: Zavádění a překrucování informací
Lidé ve snaze co nejrychleji získat práci jsou někdy ochotni zajít až do krajnosti. Úmyslně lžou, aby se zalíbili druhé straně a rychle získali práci. V praxi se může stát, že kandidát absolvuje pracovní pohovor s více lidmi z firmy. S jedním může provést pohovor přes telefon a s druhým se ocitnete osobně. Dobrá rada zní: Buďte čestní a upřímní při hledání práce. Vždy ochotně odpovídejte na otázky.

4. chyba: Hanobení bývalého zaměstnavatele
Představte si, že přijdete na pracovní pohovor, kde se Vás zeptají, proč jste odešli z předchozí práce a jak se vám spolupracovalo s bývalým šéfem. Co odpovíte? I když jste se v posledním zaměstnání cítili příšerně a Váš šéf byl nejhorší šéf, jakého jste kdy měli, nikdy neříkejte nic špatného o bývalém zaměstnavateli. Podle Vaší odpovědi bude Váš budoucí zaměstnavatel vědět, jak a co budete mluvit o něm, v případě, že od něj jednou odejdete.

5. chyba: Odkrývání soukromých záležitostí
Každý potřebuje práci, aby dokázal vyžít. Možná dostáváte minimální podporu v nezaměstnanosti, možná žijete z našetřených peněz, nikdy se však nezmiňujte před budoucím zaměstnavatelem o Vaší ekonomické situaci a co všechno musíte splatit z výplaty.

 

Jak se do lesa volá, ta se z lesa ozývá

Váš DŽOB tým