dzob is preparing new platform

Hledáte práci, ale nevíte, co chcete dělat?

Hned na začátek je třeba si uvědomit, že hledání práce je náročný proces, který vyžaduje čas a důkladnou přípravu. A to i když přesně víte, co hledáte. A možná, že měníte kariérní směr, nebo jen právě začínáte. Tak či onak, může být obtížné najít si další práci.

Přijít na to, co chcete dělat

Jako první krok si sestavte seznam zaměstnání, které Vás zajímají. Mohou přímo souviset s Vaším ukončeným vzděláním, ale nemusí to být podmínkou. Potom se pusťte do průzkumu pracovních oblastí, které Vás zajímají. Věnujte čas on-line vyhledávání na internetu, promluvte si se svými známými a začněte si plánovat pracovní pohovory. Zkušenosti jsou také důležitým aspektem pro nalezení Vašeho dalšího zaměstnání. Je důležité si uvědomit, že někdy je třeba vyzkoušet několik zaměstnání, dokud se rozhodnete spojit svůj profesní život s jednou pracovní oblastí, či dokonce konkrétním zaměstnáním. Stáže, dobrovolnictví, práce na volné noze nebo dočasné práce, to vše jsou dobré příležitosti k otestování se směrem k budoucí kariéře a lepší poznání toho, co se Vám líbí, resp. nelíbí na konkrétní práci. V případě, že již máte za sebou několik zaměstnání, zkuste se nad nimi stejně zamyslet. Co jste měli na nich rádi? Například, pokud jste pracovali jako administrativní pracovník v obchodním řetězci, možná jste zjistili, že zákaznický servis není Vaše silná stránka, ale tato práce mohla zahrnovat jiné činnosti, např. práci s počítačem, přípravu podkladů pro uzavírání smluv apod., které Vás bavily.

Hledání další práce

Kromě identifikace zaměstnání, které by bylo z hlediska Vašeho potenciálu pro Vás nejlepší, mohou existovat ještě další problémy při hledání ideální práce. Firmy a společnosti jsou v poslední době stále kreativnější, pokud jde o názvy pracovních pozic, aby jejich inzeráty volných pracovních míst na portálech upoutaly pozornost. Některé se snaží prozradit o podstatě práce co nejvíce - například recepční se stává "First Impressions Officer" - při jiných, jako například "Associate Integrated Site Service", je z názvu pracovní nabídky hodně těžké zjistit, o jakou práci se ve skutečnosti jedná. HR manažeři však radí, že se není třeba lekat ani naoko komplikovaných názvů zaměstnání, protože v mnoha případech jde o zajímavé pozice, které pouze podléhají vnitrofiremní specifickému slovníku. V konečném důsledku je často důležitější mít o dané společnosti pozitivní reference, stejně tak, jako okamžitě vědět, co přesně bude obsahem Vašich pracovních činností.

Proces

Nezapomínejte, že jako někdo, kdo hledá práci, musíte někde začít. Není nejdůležitější, abyste se hned rozhodli, jaká dlouhodobá kariéra je pro Vás nejlepší, protože prostě je to příliš náročné. Nicméně není až tak těžké myslet na věci, které rádi a dobře děláte, nebo které Vás zajímají. Tímto začněte a hledejte zaměstnavatele, který může nabídnout takové prostředí. Pokud začnete investovat úsilí do něčeho, v čem jste dobří, dříve či později se to projeví.

 

Tak s chutí do toho a půl je hotovo

Váš DŽOB tým