dzob is preparing new platform

Jak hledat zaměstnání II.

Máte několikaleté pracovní zkušenosti, ale stále nemáte práci? Nebo toužíte pracovat v jiném odvětví než jste studovali nebo dosud pracovali? Užitečné rady ohledně této problematiky Vám teď dáme my.
 
Práce v jiném odvětví

Najít práci v jiném odvětví po několikaletých zkušenostech s jinou prací není snadné, ale není to nemožné. Stačí si najít práci, která by Vás zaujala a podívat se na zkušenosti, které se vyžadují.

Velmi důležité je, odlišit se od absolventů bez zkušeností. Komunikační dovednosti, práce s časem, delegování práce a jiné. To jsou všechno dovednosti, které se učí mnohem hůře, než odborné znalosti. Odbornost se dá při nové pozici (v novém oboru) naučit. Na pracovním pohovoru je potom třeba se prodat jako zaměstnanec, který už má za sebou zkušenosti s vedením týmu, s komunikací s klientem apod.

Hledání práce pro lidi 40+

Padesátiletí lidé patří do skupiny lidí, kterým se velmi nesnadno hledá práce. Čas hledání nové práce jim trvá mnohem déle než méně rizikovým skupinám lidí. Avšak i v tomto případě platí, že tito lidé mají dveře otevřené k pracovním pozicím, u kterých zaměstnavatel ocení jejich několikaleté zkušenosti. Umět jazyk také není k zahození. Otázka je, jaké má člověk nároky na práci. Například v call centrech nebo při různých telefonických pozicích vůbec nezáleží na věku. Podstatné jsou jazykové dovednosti, schopnost řešit náročnější situace a ochota učit se. S tímto je třeba prezentovat se ve firmách.

Práci si hůře hledají i lidé po čtyřicítce. Těm se doporučuje upustit od vysokých očekávání. Jde o to, že pokud jste například řídili tým více lidí v IT oblasti, začněte tím, že se začleníte do nového týmu v této oblasti na nižší pozici a postupem času se potom můžete dostat výše.

Kandidát s horšími známkami se může uplatnit

Výsledky na škole nemluví o šikovnosti studentů. O šikovnosti hovoří výsledky aktivit, projektů a myšlení člověka. Dobrý personalista ví, že vynikající výsledky na běžné škole nemluví hned o šikovnosti. Takže i trojkař se může uplatnit mnohem lépe než jedničkář.

11 rad při hledání práce

1. Na některé pracovní pozice se uchází až 300 kandidátů. Je to většinou na asistentské pozice. Pokud máte pouze malé zkušenosti, i to se počítá mezi pracovní zkušenosti. Firmy někdy raději vezmou člověka s menšími zkušenostmi a ještě nezatíženého špatnými pracovními návyky.
     
2. Přizpůsobte životopis na konkrétní pracovní pozici, neposílejte životopisy bez úpravy. Je důležité poukázat na dovednosti, které daná pozice požaduje.
     
3. O hledání práce povídejte všem okolo - známým, spolužákům, rodině. Osobní zkušenost s Vaší osobou je nejsilnější reference pro potenciálního     zaměstnavatele.
     
4. Pokud hovoříte o výši platu, řekněte takovou výšku, o kterou máte zájem. Zároveň dodejte, že jste otevření o platu ještě diskutovat a upravit jej, pokud firma nabízí i další benefity (vzdělávání, pracovní doba apod.).
     
5. Mladé lidi po škole nechtějí zaměstnat, protože nemají žádnou praxi. Starší nechtějí zaměstnat pro jejich věk nebo překvalifikovanost. Proč nás nechtějí zaměstnat, ptá se jedna i druhá strana. Svou otázku by měly otočit jiným směrem. Zaměřte se na své kvality a nabídněte je budoucímu zaměstnavateli. Své kvality posouvejte i dál. Pro starší uchazeče jsou jejich zkušenosti konkurenční výhodou oproti mladším.
     
6. Pokud se kandidátovi nedaří najít práci delší dobu (jeden, dva nebo tři roky) je třeba, aby si přehodnotil svůj stav. Důležité je, aby si takový kandidát položil otázky, proč tomu tak je. Mám dobře napsaný životopis? Naučil jsem se během posledních let něco nového (angličtinu, práci s PC)? Co všechno jsem udělal pro to, abych tu práci dostal?
     
7. Ikdyž máte negativní zkušenosti s hledání práce, buďte pozitivní a věřte, že si práci najdete. Na pohovoru povídejte o svých zkušenostech a dovednostech, co právě děláte, čemu se věnujete ve volném čase. Vždy mluvte o tom, v čem jste dobří. Vaše šikovnost a vytrvalost Vás zaměstná.
     
8. Váš životopis dejte zkontrolovat známým nebo kamarádům. Ti vás mohou upozornit na věci, které Vy nevidíte a můžete je odstranit.
     
9. Pokud se vám dlouhodobě nedaří najít si práci, udělejte si s kamarádem nebo známým fiktivní pracovní pohovor. Ten Vám dá okamžitou zpětnou vazbu, jak Vás druhá strana vnímá. Tímto způsobem můžete pracovat na sobě.
     
10. Do doprovodného emailu, v kterou posíláte životopis společnosti, můžete uvést zkušenost, kterou již v dané oblasti vyžadované pro pozici máte.
     
11. Personalista by se na pohovoru neměl ptát na některé otázky. Pokud se však zeptá, může tak zjišťovat i reakci lidí, ne tak konkrétní odpověď. Nenechte se tak vyvést z míry.

 

Kdo hledá a snaží se, ten najde

Váš DŽOB tým