dzob is preparing new platform

Jak napsat správně životopis?

V dnešní době se běžně píšou strukturovaný životopis. Co by měl takový strukturovaný životopis určitě obsahovat?

  1. Osobní údaje (může být i fotka)
  2. Přehled praxe
  3. Dosažené vzdělání
  4. Jazykové znalosti, pc dovednosti atd.
  5. Zájmy

Osobní údaje

Do osobních údajů patří celé jméno, datum narození, stav, národnost, kontakty. Pokud to pozice požaduje, můžete vložit fotku.

Přehled praxe a dosažené vzdělání

Přehled práce a dosažené vzdělání může být uvedeno i v opačném pořadí, ale pokud máte praxi, začněte tímto. U obou se začíná posledním studovaným a pracovaným a pokračuje se chronologicky do minulosti. Do kolonky vzdělání se nepíše ZŠ, pokud se nejedná o nejvyšší dosažené vzdělání. Pokud máte vzdělání středoškolské a měli byste tak v kolonce vzdělání jen jeden řádek, můžete sem uvést další vzdělávání, jako jsou rekvalifikační, nebo jazykové kurzy (např. pomaturitní). Zaměstnavatel ocení Váš zájem se dále vzdělávat a rozšiřovat si znalosti. Uvádějte název a sídlo školy, obor a dosažené vzdělání (maturitní zkouška, státní zkouška + titul). Časové období se u studia uvádí v letech (2003-2007), není třeba psát, že škola začala v září/říjnu a skončila v červnu, to je každému jasné. U pracovních zkušeností je to však jinak, zde je vhodné uvádět měsíc (7/2007-9/2008), zvláště když během roku nastoupíte do dalšího zaměstnání. U pracovních pozic uvedete časové rozmezí, kdy jste práci vykonávali, pracovní pozici, název společnosti a můžete připojit krátký popis Vaší náplně práce. Nezapomeňte, že tato část Vašeho budoucího zaměstnavatele nejvíce zajímá! Můžete mít také více variant CV s více či méně rozepsanými pracovními zkušenostmi, podle toho o jakou pozici se ucházíte.

Jazykové znalosti

Tou nejpreferovanější možností asi je, že svou znalost cizího jazyka doložíte mezinárodním certifikátem, nebo státní jazykovou zkouškou (vhodné poslat kopii v příloze e-mailu). Jazykovou zkoušku nemáte a chystáte se nějakou složit, ale váháte, kterou zvolit? Prohlédněte si jazykové zkoušky s podrobným popisem. Pokud žádnou zkoušku z jazyka nemáte, uveďte jazyky, které ovládáte a svou znalost ohodnoďte podle SERR (Společný evropský referenční rámec) v rozmezí A1 až C2 (A1 - začátečník, A2 – základní úroveň, B1 - mírně pokročilý, B2 – středně pokročilý, C1 - pokročilý, C2 – více pokročilý). Případně můžete doplnit aktivní/pasivní znalost, nebo hodnocení Europassu, kde hodnotíte své porozumění textu, mluvení a písemný projev.

PC dovednosti

Běžně se uvádějí MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook) a úroveň znalostí (základní, uživatelská, nadstandardní uživatelská), případně doložená certifikáty ECDL (European Computer Driving Licence). Další údaje se odvíjí od konkrétní pracovní pozice, na kterou se hlásíte. Můžete uvést grafické editory, html editory, programování, programy a systémy, které ovládáte, operační systémy, ve kterých umíte pracovat a na jaké úrovni (základní, uživatelská, administrátorská). Do kategorie PC dovednosti patří i těsnopis či metoda psaní všemi deseti zvláště u administrativních pozic.

Ostatní dovednosti a zájmy

Řidičský průkaz – pokud máte, uvést skupinu, případně zmínit aktivní řidič, podle požadavků pozice. Zde můžete zmínit, čemu se věnujete ve volném čase a co Vám může pomoci při hledání práce. Např. Sport, cestování, návštěvy kulturních akcí, účast na odborných konferencích, přednáškách, diskuzích atd. V příloze je vhodné poslat také kopii diplomu, jazykového certifikátu, případně další doplňující osvědčení.

Co to je Euroživotopis?

Jedná se o snahu EU sjednotit formu CV, tak aby byla jednotná. Europass si můžete, buď stáhnout do svého pc jako MS Word nebo OpenOffice, nebo použít k vytvoření online CV webové rozhraní. Po vyplnění kolonek dokument uložíte ve formátech: doc., pdf, XML, HTML. Pro další online úpravy na webové stránce Europass je potřebné dokument uložit v pdf a XML formátech, které při případných úpravách opět nahrajete ze svého pc a upravíte tak dokument.

 

Váš DŽOB tým