dzob is preparing new platform

Jak se obléci a chovat na pracovním pohovoru

Jednotlivé společnosti nemají totožnou firemní kulturu, ale je třeba si uvědomit, že každá společnost firemní kulturu má. Proto je pozitivem pro nás, předtím než jdeme na pohovor, zjistit si o dané společnosti co nejvíce informací. Pokud chceme uspět, velmi výhodným předpokladem je umět se přizpůsobit.


Oblečení

Staré pravidlo "Nikdy nemáme druhou šanci udělat první dojem" platí i při přijímacím pohovoru. Proto je pro nás důležité dodržet firemní standard v oblékání. Úprava vlasů, čistota, oblečení, pozdrav nebo způsob, jakým přicházíme do místnosti, často rozhodují o výsledku přijímacího pohovoru. Pokud je ve společnosti standardem oblékání oblek s kravatou pro muže a kostým pro ženy, dostáváme se do velmi nevýhodné situace, pokud na pohovor přijdeme ve vytahaném svetru a v teniskách. Styl oblékání a tělesné úpravy společnosti, kde se ucházíme o pracovní pozici, upřednostňujeme před svým vlastním.

Pokud nemáme žádné informace o stylu oblékání v dané společnosti, vybereme si univerzální model: pro muže to znamená vycházkový oblek s jednobarevnou košilí a nevtíravou kravatou, šněrovací boty, které by měly být tmavší než barva obleku a samozřejmě budou čisté a vyleštěné. Pro ženy to může být kostým decentní barvy, halenky bez vyzývavého výstřihu, punčochy a lodičky.
Pokud s určitostí víme, že jdeme na pohovor do společnosti s volnou firemní kulturou, kde je typické volné pracovní oblečení, můžeme si i my dovolit více volnosti při výběru oděvu.

Chování na přijímacím pohovoru

Na přijímací pohovor je dobré přijít trošku dříve, abychom se před vstupem do místnosti stihli aklimatizovat, duševně vyrovnat, případně upravit vzhled. Po vstupu do místnosti bychom neměli působit plaše, ale ani arogantně. Nezapomínejme na skromnost a respekt k představitelům společnosti, rozhodně to neuškodí. Vystupujeme s úsměvem, mluvíme nahlas a zřetelně, očima sledujeme všechny osoby v místnosti, protože netušíme, která z nich je svým postavením ve společnosti nejdůležitější. Naše řeč by měla být spisovná a měli bychom se stranit nářečních nebo slangových projevů, které mohou působit nedbale.

Tak, jak si dáváme pozor na držení těla při chůzi, projev jistoty při podávání ruky, dáváme si pozor i na to, jak sedíme. Ležérní, rozvalené sezení s roztaženýma nohama nevzbuzuje velké sympatie. Měli bychom sedět vzpřímeně, ne se příliš opírat, spíše bychom měli mít těžiště vpředu. Nohy bychom měli mít při sobě volně a přirozeně. Pokud sedíme za stolem, nikdy se neopíráme lokty o desku stolu. Můžeme se opírat o hranu stolu v rozmezí zápěstí a poloviny předloktí. Pokud se opíráme o stůl více, vtahuje nám to hlavu mezi ramena, předkláníme se, a můžeme tím prozrazovat svou nejistotu. Své sympatie můžeme vzbudit nejvíce projeveným zájmem o společnost. Dáme najevo, že jsme si o společnosti něco přečetli a že o ní něco víme. Dvě tři položené otázky však projeví opravdový zájem o nové pracovní místo.

 

Přejeme Vám hodně úspěchů na přijímacích pracovních pohovorech

Váš DŽOB tým