dzob is preparing new platform

Jak vyjednávat o platu na pohovoru

Reagovali jste na pracovní nabídku a pozvali Vás na pohovor. Víte, že jste vhodný kandidát na tuto pozici a myslíte si, že by se Vám náplň práce líbila. Stále však nevíte, jaký plat Vám potenciální zaměstnavatel nabídne, bojíte se zeptat, ale i toho, že se Vás zeptá on a Vy nebudete znát odpověď.

Zvolte vhodný čas
Platovou otázku není vhodné probírat na začátku setkání. Vždy je vhodnější počkat na to, jak se bude pohovor vyvíjet, než vychrlit tuto otázku na personalistu „namísto pozdravu".  Na to, abyste dovedli posoudit, kolik peněz je vhodné očekávat, potřebujete poznat náplň práce, míru zodpovědnosti, možnost kariérního postupu a další faktory, které výši platu mohou ovlivnit. Jakmile se Vás člověk, který vede pohovor zeptá na očekávaný plat ještě předtím, než Vám vysvětlí, o jakou práci vlastně jde, odpovězte raději protiotázkou: „Předtím, než Vám odpovím na Vaši otázku, rád bych se dozvěděl více podrobností o tomto místě, náplni práce, zodpovědnosti."


Vytvořte si představu o budoucím platu
Když nadejde ten vhodný čas a Vy už máte dostatek informací o tom, co práce na dané pozici obnáší a zároveň vidíte, že jste v partnerovi vyvolali chuť „koupit Vás", začněte vyjednávat. Zvažte však všechny relevantní faktory, abyste věděli jak na otázku: „Jaký plat očekáváte?", odpovědět tak, abyste se neprodali pod cenou, ale zároveň tak, abyste nežádali příliš a zaměstnavatele tak neodradili.


Vezměte v úvahu také faktory jakými jsou například:
- Vaše vzdělání
- relevantní zkušenosti
- velikost podniku
- geografické umístění
- možnost pracovního postupu a seberozvoje
- míru zodpovědnosti, jakou byste na dané pozici měli mít
- další pohyblivé složky, benefity a výhody, které byste v dané pozici mohli získat

 

Firmy při odhadování optimální výšky mezd pro jednotlivé pozice berou v úvahu několik faktorů:
- průzkumy odměňování
- volnost rozhodování
- volnost myšlení
- náročnost postupů, které při práci musí zaměstnanec používat

Pokud se i Vy budete alespoň rámcově orientovat podle nich, je více než nepravděpodobné, že byste uvedli úplně neadekvátní sumu. 

 

Buďte diplomatičtí
Pokud se velmi obáváte toho, že řeknete nevhodnou sumu, zkuste odpovědět diplomaticky a zároveň zjistit, jakou představu  o Vašem platu má partner. Vaše odpověď  by mohla znít například: „Rád zvážím jakoukoliv seriózní nabídku". Touto odpovědí dáváte personalistovi najevo, že Vás nezajímá jen plat, ale i ostatní výhody a benefity, a že jste ochotni  zvážit i nižší plat například při výhodnějších pracovních podmínkách (flexibilní pracovní doba,kratší pracovní doba...).
 
Neříkejte přesnou sumu
Nikdy neříkejte přesnou sumu, raději se vyjádřete pomocí intervalu, o kterém tušíte, že by se v něm mohlo nacházet číslo, které si představuje i budoucí zaměstnavatel a i suma, která koresponduje s vašimi očekáváními. Nezapomeňte se zeptat i na mimo platové výhody a benefity, na možnost kariérního růstu a vzdělávání a hlavně na vývoj Vašeho platu v průběhu kariéry. Je totiž mnohem jednodušší dohodnout si podmínky zvyšování platu už při pohovoru, nežli žádat o více peněz po pár měsících v novém zaměstnání. Buďte připraveni na to, že personalista bude od Vás chtít slyšet, jaký plat očekáváte ve zkušební době a jak si představujete, že by se měly platové podmínky vyvíjet později. Na zaměstnavatele bude dobře působit i to, že jste  ochotni na začátku pracovat za méně peněz s tím, že více získáte, když dokážete svoje kvality přímo v pracovním procesu.
Některé společnosti vám po tom, co si dohodnete plat, benefity a vývoj platu v průběhu kariéry, vydají akceptační list. Je to potvrzení firmy, která jím dává písemné stanovisko. Je na vybranému kandidátovi, zda akceptuje jeho nástup do zaměstníní za konkrétních podmínek: od kterého datumu, na jakou pozici jej vybrali a na jakém platu se obě strany dohodly. Mohou se v něm uvést i benefity, jako například služební auto, mobil, notebook a případné bonusy. Pro kandidáta je akceptační list jakousi zárukou. Znamená, že může v původním zaměstnání podat výpověď bez obav, že po dobu plynutí výpovědní doby změní podmínky.
 
Kolik bere váš známý není argument
Některé zdroje uvádí, že byste se měli informovat o platech na podobných pozicích jako je ta, o kterou se ucházíte. Tyto informace vám ne vždy pomohou, naopak, mohou vám i uškodit. V první řadě jde o velmi citlivou otázku. Musíte mít určitě blízký vztah s osobou, které se ptáte na to, kolik vydělává. Kromě toho, v současnosti je možné sledovat trend, že zaměstnavatelé neradi vidí, když jejich zaměstnanci rozšiřují informace o tom, kolik vydělávají. Je třeba též zvážit mnoho okolností, které ovlivňují výši platu:  velikost společnosti, zda jde o firmu domácí či zahraniční, región, ve kterém daná společnost působí. V konečném důsledku vám to, kolik váš známý vydělává na podobné pozici, nepodá žádnou použitelnou informaci.
 
Při vyjednávání o platu nepoužívejte jako argument to, kolik vydělávají jiní. Personalista chce slyšet, jak si ceníte sami sebe vy, ne to, kolik vydělává někdo jiný. Vyjádření typu: „Vím, že lidé na podobných pozicích  dostávají přibližně xxxx korun", by mohli působit jako výmluvy a vyhýbání se přímé odpovědi. Zaměstnavatel chce vidět jedinečnou osobnost s vlastním názorem, která si je vědoma svých kvalit a dokáže je i ohodnotit. Argumentovat čísly, které se netýkají přímo vás a navíc je nemůžete nijak dokázat a podložit by mohli personalistu dokonce podráždit. 
 
Nelžete o výši předcházejícího platu
Myslíte si, že když se Vás personalista zeptá na výši platu v předcházejícím zaměstnání a Vy skutečnou sumu „poopravíte" o několik tisíc, tak Vám to pomůže zlepšit šance na vysoký plat? Mýlíte se, klamat se nevyplácí. Personalista si může skutečné platové poměry lehce ověřit a časem se ukáží Vaše zkušenosti a schopnosti. Pokud Vám budoucí zaměstnavatel na pohovoru uvěří a později zjistí, že jste klamali, vznikne nepříjemná situce, která může končit i výpovědí.
 
Nemluvte o svých finančních závazcích
Nepodmiňujte výši platu svými vlastními finančními závazky (hypotéky, úvěry...) mohlo by to výrazně snížit Vaše šance nejen na vyšši platu, ale i na získání daného místa. Zaměstnavatel totiž chce zaměstnance, který má určitě zájem pro firmu pracovat, a ne člověka, který chce jen splácet svoje závazky. 
 
Co dělat, když nabízí málo?
Pokud je suma, kterou personalista vysloví, příliš nízká, nereagujte unáhleně. Tvařte se, že zvažujete nabídku (případně můžete sumu, kterou navrhli zopakovat) čím mu dáte možnost nabídku zvýšit. Tato účinná taktika hry na ticho může též zabránit konfliktu. A navíc, na navrhnutou nabídku nemusíte odpovídat ihned. Pokud potřebujete čas na rozmyšlení, domluvte si den nebo dva a potom dejte odpověď. Pokud jste udělali dobrý dojem a předvědčili budoucího zaměstnavatele, že právě vy jste ten nejvhodnější kandidát na danou pozici, tak vám čas na rozmyšlení rád poskytne a a může se stát, že přidalším kontaktu vám nabídne více.
 
Peníze nejsou všechno
Líbí se Vám náplň práce v pozici, o kterou se ucházíte? Máte pocit, že jste personalistu zaujali, myslíte si, že na dané pozici byste mohli využít Vaše schopnosti a zároveň byste mohli profesně růst a jediné, co Vás od přijetí nabídky odrazuje je nabízený plat, protože nesplňuje vaše očekávání? Nezapomeňte, že plat není všechno. Byla by chyba nechat si utéci pracovní příležitost, která je jakoby šitá na míru právě vám, jen kvůli penězům. Pokud se platové podmínky, které Vám budoucí zaměstnavatel nabízí až příliš neliší od sumy, kterou považujete za potřebnou na pohodlný život, neunáhlete se a práci neodmítejte. Nechte si nabídku ještě jednou projít hlavou. Zvažte i to, zda Vám daná pozice poskytne rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, abyste později neskončili na místě, kde sice dostanete nadstandardní plat, ale nebudete míst čas na to, abyste si ho užili, protože budete celé dny (a možná i noci) trávit v práci, a když se konečně dostanete domů, budete vyčerpaní. Později byste mohli litovat, že jste odmítli práci, která by Vám přinesla seberealizaci, dostatek volného času, možnost vzdělávání, cestování, profesionálního růstu kvůli několika korunovému rozdílu na výplatní pásce.

 

Kdo si zamiluje svou práci, ten vyhraje půl života

Váš DŽOB tým