dzob is preparing new platform

Jak získat dobré zaměstnání?

Někdy na ni nadáváme, jindy ji hledáme. Práce je pro většinu z nás způsob obživy. Proto se téměř každý zajímá o pracovní místa a o pracovní nabídky. Mnoho lidí si hledá zaměstnání. Často úspěšně. Hlavně ve větších městech a firmách jsou prakticky vždy nějaká volná pracovní místa. No možná patříte k těm šťastnějším - pokud máte dobrý nápad, někdy je práce jednoduchá. Něco vytvoříte a následuje pravidelný výdělek. Pokud hledáte zaměstnání, vždy si položte otázku, zda byste nemohli pracovat tak, jak rentier. Něco vytvořit a potom z toho dlouhodobě získávat peníze (renta).

Velmi často najdete i rady, když nemůžete sehnat práci, vrhněte se do podnikání. Ať už zvolíte živnost, nebo si založíte s.r.o., vždy je dobré myslet i na to, že budete svým vlastním pánem. Pro mnohé to znamená mnohem větší disciplínu a dodržování určitých zásad a pravidel. Někomu to však může vyhovovat mnohem více než být zaměstnán. Říct se dá pouze jediné, že zaměstnání stejně jako podnikání, má své výhody i nevýhody a je na každém, co mu vyhovuje více.Ti šikovnější totiž mají šanci v podnikání dosáhnout úspěchu a často i větší spokojenost. Právě to je dost důležité. Nejen peníze, ale i spokojenost.

Nejhůře jsou na tom ti, kteří nemají rozsáhlé znalosti. Ti pak mohou prodávat spíše svou sílu a pozornost. Bohužel nejen u nás s takovými možnostmi vyděláte dost málo. Je to nepříjemná situace. Nejčastěji se týká těch, co se ve škole učili velmi špatně. Později v životě už nastane časový a finanční tlak. Další vzdělávání je náročné až nemožné. Pokud někdo musí pracovat 8 až 10 hodin ve špatně placeném zaměstnání, má problém. Domů se vrátí unavený a už nezbývá mnoho času na to, aby si rozšířil kvalifikaci. Je rád, že je rád... Navíc, pokud se v minulosti i zadlužil, tak se stává ekonomickým rukojmím. Musí pracovat co nejvíce, neboť banka, nebo věřitel něj tlačí. Tam už je téměř nemožné vypadnout z bludného kruhu.


Hledat si práci je také umění

Chcete dostat nějaké pracovní místo. Je to práce , kterou chcete dělat a víte jak ji dělat. Ale vysvědčení Vám na to nestačí. Abyste uspěli, je důležitý pracovní pohovor. Při něm se rozhoduje, zda máte šanci. Mnoho lidí přijde na pracovní pohovor nesoustředěný, nepřiměřeně oblečený. Tady je jasné, že práci potom nedostanou. Nikdo jim to vysvětlovat nebude. Zejména pracovní místa, o které je větší zájem, znamenají i tvrdou konkurenci. Je jasné, že se budoucí zaměstnavatel bude zajímat o to, aby dostal co nejlepšího pracovníka. Pracovníka, který bude důstojně reprezentovat firmu. Proto je důležité vědět, jaký oblek nebo kostým se kdy hodí. Nebo mít potetovanou polovinu obličeje - můžete se tak automaticky vyloučit z některých pracovních pozic.

Proto - pokud hledáte práci - musíte si dát práci i sami se sebou. Kromě toho, že se ve své profesi opravdu vyznáte, je dobré mít co nejlepší komunikační schopnosti. Nízké sebevědomí, strach a nejistota jsou pro Vás na pohovoru vždy malým červeným mínusem. Zaměstnavatelé přece jen raději vítají lidi sebevědomé, spokojené. Ne ustrašené a ty, co sedí v koutě.


Je práce smyslem života, jak nás učili?

Ten blud nám za socialismu tvrdili od vidím do nevidím. Hmm. Možná pro někoho ano, ale potom stojí za úvahu zvážit, co to bude za život. Ono kromě práce jsou v životě i jiné věci, které mohou mít také svůj smysl. A často je práce jen prostředkem k tomu, aby člověk vůbec přežil.

Je mnoho pracovních pozic, které člověk může vykonávat opravdu, jak svůj životní cíl, smysl. V práci se můžeme opravdu někdy realizovat. Práce nás může naplnit. Nemusí jít jen o efektní zaměstnání jako je herec. I ve zdravotnictví, například, může pracovník vnímat, že jeho činnost je pro ostatní mimořádně užitečná a nutná.
Ale jsou profese, které člověka nenaplní, ve kterých se nerealizuje. Jsou práce nudné, otravné, nepříjemné. Při práci na pásu je sice možná fajn vědět, že vyrábíte něco, co potěší mnohé. Ale stereotypní pracovní zátěž znechutí a asi málokoho bude naplňovat třeba kontrolovat stroj při balení injekčních stříkaček.

Nedá se to zobecnit. Většina z nás byla vychovávána v duchu tvrzení "Vystuduj a potom si najdi dobré zaměstnání". Ale dnes se začíná ukazovat, že zaměstnání jako takové nemusí být vždy tak dobré, jak se zdá. O zaměstnání se totiž dá říci, že je to nástroj na přežití. Výplaty jsou obvykle jen takové, aby člověk z práce neodešel. A tak kdo chce mít více peněz, i času, musí se zajímat spíše o živnost, o podnikání a ne o zaměstnání.


Podnikání není zaměstnání

Velmi častým nedorozuměním u lidí je, že by rádi sehnali nějakou dobrou práci a zaujmou je nabídky, například z oblasti multi level marketingu. Tyto nabídky znějí atraktivně. To proto, že jsou buď lživé, nebo v tom lepším případě jsou to polopravdy. Nabízí se zde možnost pohádkového zbohatnutí. Bohužel málo se už zdůrazní, že je to podnikání. A princip podnikání je ten, že jdete do rizika - pracovním zapojením i svými financemi. To je investice, zpravidla na úvod zcela bez mzdy. To vše po nějaký čas děláte často s finanční ztrátou. A výsledek? Nejistý... Pravděpodobnost úspěchu poměrně nízká - možná 5 %, ale spíše méně. Není to málo, pokud to porovnáte s výhrou v loterii. Ale pokud o prodeji nic nevíte, je velmi pravděpodobné, že investice vyjde nazmar. Bohužel, lidé, kteří si chtějí přivydělat, hledají práci ve smyslu dostávat i pravidelnou práci. A to hned. A pro ně je potom takové podnikání často zklamáním. Nemohou čekat celé měsíce na to, aby vyhodnotili, zda je vůbec naděje, aby to začalo přinášet i zisk.

Přesto je třeba zdůraznit, že podnikání Vás má šanci dostat na vyšší úroveň příjmu a osobní svobody. Podnikáním, myšleno jakýkoliv fungující byznys. Pokud jste schopni, máte nějaké znalosti a IQ ne zcela na spodní hranici normy, můžete si naladit život, který bude vcelku svobodný.
Na druhou stranu, pokud seženete lukrativní manažerské místo, může to být také velmi výhodná situace. Můžete roky pracovat na dobré pozici za přitažlivý peníz a to bez obav a nejistot, jaké jsou spojeny s podnikatelským životem.

Bohužel obě uvedené situace jsou tak trochu podmíněny i vnějšími okolnostmi. V obou případech to chce určitou inteligenci - zejména emoční - ale i tu normální. Chce to vědět něco, co vás baví a umí vám to i vydělat. Po splnění této kombinace to potom chce i trochu štěstí. Když začínáte, je dobré, aby nebyl po ruce nějaký konkurent, který Vám vyfoukne pozici, kariéru, nebo byznys. V takové optimální situaci je však relativně málo lidí. Proto, pokud mezi ně nepatříte, asi se tomu ani nedivíte. Platí však jedna zásada. Dostat se na dobré manažerské místo v nadnárodní firmě. A to je opravdu někdy dost náročné. Zkuste proto jít i na vlastní pěst a založte si vlastní firmu. To můžete udělat relativně jednoduše. A na rovinu: pokud máte schopnosti, které se jen vzdáleně blíží kvalifikaci na top manažera, tak jste velmi blízko i ke podnikání.


Zaměstnání? Většinou pracujete za možnost přežít

Zaměstnanec vykonává pro zaměstnavatele určitou práci. Zaměstnavatel mu zaplatí jen tolik, aby zaměstnanec neutekl. Je proto jen logické , že kariéra zaměstnance má nemilý scénář: práce, odpočinek a pořád dokola. Jinými slovy: dlouhodobá chudoba, nebo v lepším případě dlouhodobý skoro dostatek. Jeden problém tu ale je. Ani za 20 let této kariéry zřejmě nehrozí, že byste si:

1. vydělali tolik, že už nemusíte dále pracovat
2. vytvořili produkt, nebo službu, která by vám přinášela další zisk bez toho, abyste pro to museli pracovat
3. aby na plnění vašeho snu, nápadu, myšlenky pracovali jiní zaměstnanci a Vy jste získávali část zisku
4. abyste mohli svou práci na rok opustit a věnovat se například umírajícímu rodič,i aniž by se v té době podstatně změnil Váš příjem (a že je to psychicky a finančně náročné, to asi není třeba popisovat)

To vše jsou příklady, které běžné zaměstnání neumožní. Už z principu - jste placeni od hodiny. Pokud nepracujete, nemáte být za co placeni. A právě toto je ten problém. Proto vždy, když se dá, hledejte přednostně takové činnosti, které Vám budou přinášet zisk déle, než během její tvorby. Nebo později. A v zaměstnaneckém poměru Vás žádný duševně zdravý podnikatel k takové příležitosti nepustí. On si takovou situaci vytváří pro sebe. Ne pro Vás. Pár příkladů.

- Nahrajete píseň. Pokud se stane hitem, budou Vám přicházet honoráře i celé roky nebo desetiletí.
- Založíte firmu, nastavíte ji. Funguje jako samostatná jednotka, Vy v ní už nemusíte působit, pouze Vám přicházejí šeky - část ze zisku.
- Investujete do akcií. Pokud jste volili dobře, Vaše peníze se budou rozmnožovat.
- Pronajímáte byt. Vše, co získáte navíc po zaplacení nákladů je váš zisk.
- Napíšete knihu a vydáte ji. Pár let se bude možná po troše prodávat a pár let Vám tak z ní budou kapat honoráře.

To jsou rychlé příklady na to jak se i nápad, nebo promyšlená akce, může provést jednou tak, aby později vydělávala. To už však jde o pojem pasivní příjem. Mnoho lidí nevěří, že něco takového vůbec je možné. Ale to nevadí. Vy si o tom zjistěte co nejvíce informací.


Váš čas, Vaše volba, Váš výsledek

Času v životě máme všichni naděleno stejně. Pokud se věnujete práci, která Vás sotva uživí, je to trochu problém. V té době se totiž nemůžete věnovat ničemu lukrativnějšímu. Jinými slovy Vy rozhodujete, čemu budete dávat svou pozornost. Špatně placenému pracovnímu místu? Nebo přípravě na lépe placenou budoucnost? Mnoho lidí totiž setrvává v pracovním procesu, protože mají pocit, že je třeba platit všechny ty účty za telefon, mobil, elektřinu, kabelovku, plyn, byt, auto, dovolenou, televizor ... Jednoduše potřebují peníze na to, aby žili život obyčejného člověka. A potřebují je hned. A tak volí pracovní místo, které jim dává jen malou perspektivu do budoucna.

Pokud jste na tom finančně hůře, je dobré absolutně seškrtat výdaje. Žijte co nejúsporněji, abyste mohli co nejméně času ztratit v zaměstnání. Všechen získaný čas investujte do vzdělání, abyste si zvýšili kvalifikaci a vylepšili kariéru. Neležte před televizorem, pokud máte existenční problémy. Řešte je.

Pokud je to jen trochu možné, vždy se ptejte sami sebe, zda se Vám nevyplatí myslet velkoryseji. Většina lidí zůstane tam, kde je. Pracovní místo jim stačí a poutá tolik jejich pozornosti, že je ani nenapadne, že účinnější by možná bylo dát výpověď a celou svou pozornost soustředit na vytvoření nějakého efektivnějšího podnikání. Určitě je pravdou to, že práce na živnostenský list se lidé bojí. Je to o sebezodpovědnosti. Pokud se mi nedaří, já jsem na vině. Není na koho se vymluvit. Pohodlnější je to v zaměstnání - pokud není práce, na vině je ten blbec (šéf, manažer, investor). Jednoduše oni jsou zlí a my stále ti dobří . A tak člověka nepřekvapí, že mnoho lidí setrvává v pohodlnější životní situaci. Bohužel přináší již mnohem méně pohodlné životní výsledky.

 

Tak se toho nebojte a jděte do toho s chutí a elánem

Váš DŽOB tým